Куба въвежда плаващ валутен курс на песото, чиято цел е намаляването на разликата между официалния обменен курс и този на паралелния пазар. Това обяви днес премиерът Мануел Мареро Крус, цитиран от Франс прес, след като инфлацията в страната в края на октомври достигна 28 на сто на годишна основа, пише БТА.
Този "нов режим на обмен предполага по-голяма гъвкавост на обменния курс, който да варира при промяна на условията на предлагане и търсене на валута", каза Мареро по време на парламентарна сесия.
"Става дума за процес, който се развива постепенно", добави премиерът, правейки равносметка на постигнатото от правителствения план "за коригиране на изкривяванията и възраждане на икономиката", чието начало беше поставено преди година.
След прилагането на паричната реформа и отварянето на някои сектори за частни компании през 2021 г. кубинското песо се обезцени значително и се появи паралелен пазар, който спомогна за галопиращата инфлация. Кубинците не са се сблъсквали до този момент с подобен феномен в контекста на централизирана държавна икономика.
Макар че по официалния курс 1 долар се обменя за 120 песос, на паралелния пазар той достига 320 песос.
В края на октомври инфлацията е достигнала 28 на сто, уточни Мареро, който призна, че тя "се е забавила леко", но "остава висока".
Годишната инфлация е достигнала 70 на сто през 2021 г., 39 на сто през 2022 г. и 30 на сто през 2023 г., според официални данни.
Нито премиерът, нито министърът на икономиката и планирането Хоакин Алонсо Васкес не дадоха оценка за брутния вътрешен продукт (БВП) за 2024 г.
Куба преживява най-тежката икономическа криза от 30 години. Комунистическият остров, който е под американско ембарго от 1962 г., не успява да възроди икономиката си, заради влиянието на структурни слабости и засилването на американските санкции.