- "Спаси София" съзряха изграждането на хотел, поискаха идеен проект и спориха с коалиционните си партньори от "Промяната"
- Васил Терзиев подкрепя изграждането на модерна спортна зала, но поиска отлагане за 16 януари, въпреки че е сред вносителите на доклада
Столичният общински съвет не даде в четвъртък около 8,5 дка общинска земя в близост до държавния парцел за изграждането на стадион "Септември" в район "Красна поляна". Тази точка предизвика бурни дебати от над два часа, а "Спаси София" открито застанаха срещу коалиционните си партньори от "Продължаваме промяната". За да се дари имота трябваха 46 гласа, но докладът събра 39 от гласовете на общинските съветници.
В края на април СОС поиска от държавата имотите на стадион "Септември", за да се погрижи за него. След продължителни разговори се оказа, че Министерството на спорта е в напреднала процедура, за да построи спортни съоръжения на територията на стадион "Септември", каза председателят на СОС Цветомир Петрови, който е и един от вносителите на доклада. И обясни, че в момента хората от квартала не могат да спортуват там и дори ги е страх да минават около него.
Министерството на спорта притежава 104 декара, а общината малко над 8 декара, който са по периферията. Стадион "Септември" е в окаяно състояние. Дълги години бе с неизяснена собственост, след което мина към областната управа. По времето на Красен Кралев бе прехвърлен към Министерството на младежта и спорта, но и това не помогна. През годините имотът на общината се искал за изграждане на игрище, но СОС така и не даде разрешение. Единствено бе премахната жп линията, която не се използваше от десетилетия.
Нямам никакви намерения, че намеренията на вносителите са чисти, но имам сериозни съмнения какво ще се случва там. Какво налага прехвърлянето на четири малки имоти в периферията и то във зона СМФ. Такова искане имаше и през 2019 г. при това със същият предмет - голямо и модерно спортно съоръжение, каза председателят на групата на ПП-ДБ-СС Борис Бонев. Той поиска проект и разговори със спортното министерство, защото това можело да е стадион, зала, мол с площадка.
"Има начин държавата и общината да си съдействат и заедно да постигнат целта на Министерството на спорта. Има как да им учредим право на строеж и така ще запазим терените, а по този начин ще гарантираме безплатното ползване на терените от всички деца на район "Красна поляна", обясни Гергин Борисов от квотата на "Спаси София" в коалицията ПП-ДБ-СС.
Цветомир Петров отвърна, че към модерно игрище трябва да има помощни игрища, съблекални и призова да не се тръгва по пътя на популизма.
Не знам как г-н Гергин Борисов как се изказва като виден спортен деятел какво е модерно спортно съображение, при положение, че не знам дори се е събличал по физкултура. в едно модерно спортно съоръжение има помещения за общежития, рехабилитация, медицински център и възстановяване, отвърна им Димитър Шалъфов, който е част от ПП-ДБ-СС от квотата на "Промяната". И поиска от "Спаси София" да направят справка как се правят модерни спортни съоръжения, или поне Пловдив.
Бонев пък отново попита как Цветомир Петров ще гарантира, че там ще спортни съоръжения, при положение, че няма дори идеен проект. Справка в Гугъл показа, че "Сантиаго Бернабеу" е в рамките на 70 декара, а "Уембли" е в рамките на 104 дка, как там може да се изградят модерни съоръжения, а на 103 декара държавна земя не може да стане стадион "Септември" . Не съм толкова наивен, че да гласувам за строителството на едни блокчета, каза видимо ядосан Бонев.
Има ли становище на дирекция "Общинска собственост", защото доколкото съм информиран няма такова. Бих искал да отложим точката да се гледа на последващо заседание, когато ще може да се прецизира и решението и ще мине през "общинска собственост", където могат да оценят имотите и да се види има ли такъв проект за изграждането на стадион. Като гражданин на София изразявам скептицизъм, че "Сердика спортни имоти" може да се грижи за стадиона, при положение че много добре стопанисват "Червено знаме", каза пък зам.-кметът по финанси Иван Василев.
Председателят на СОС пък посъветва Василев да се запознае с правилника, защото докладът е внесен от общински съветници и кметът на София и тогава няма нужда от становище на администрацията.
Тези внушения са грозни, а този спортен обект трябва да се случи. Разбирам, че г-н Бонев и Спаси София са иконоборци и срещу собствената си администрация, обясни Прошко Прошков от ГЕРБ, който е един от вносителите на доклада.
Кметът на район "Красна поляна" Димитър Петров отново се обърна за подкрепа към "Спаси София". И обясни, че трябва да се гледа и сегашното състояние на стадиона. Г-н Бонев, когато говорите за Бернабеу, трябва да знаете, че това е само спортно съоръжение, каза още районният кмет.
За да прекратим този вътрешноведомствен или семеен фарс. Г-н Терзиев, вземете отношение, защото вашият председател на група (Борис Бонев - б.а.) се кара с вашия председател на СОС (Цветомир Петров - б.а.) и с вашия зам.- кмет (Иван Василев- б.а.), настоя Мирослав Боршош от ГЕРБ.
Вярвам в нуждата със "Септември" да има прогрес и Министерството на спорта да изгради модерна инфраструктура. Това е причината да подкрепя този доклад, в същото време отчитам пропуски и смятам, че е най-разумно да минем "Общинска собственост" и да отложим доклада за 16 януари, но да вървим в посока да подкрепим държавата, каза кметът Васил Терзиев. И попита Боршош дали му е дал отговор.
Да, дава отговор от огромния ви страх от "Спаси София", отвърна му Боршош.
Стефан Спасов от "Спаси София" пък припомни, че СОС е гласувал 30 хил. лв. за баскетболното игрище и това било показателно какъв стопанин е държавата. А кметът на района го покани да види залата и какво се случва с помощта на родителите на децата, които тренират там.
След повече от час разгорещени спорове не мина предложението за прекратяване на дебатите.
Всеки иска да има модерен стадион в София. Не е ли симптоматично, че преди 5 г. ГЕРБ са се отказали от този проект. Много ми е странно, г-н Петров, че сте против "икономическото мнозинство", а сега казвате, че няма проблем този доклад да мине през СОС, каза Андрей Зографски от "Спаси София".
Карлос Контрера от ВМРО обясни, че това не е отговорно поведение към гражданите на "Красна поляна", защото ги държим заложници.
Не е имало съмнение, че ще направим мол от стадион "Георги Аспарухов", отвърна Прошко Прошков.
Получихме огромен спортен комплекс от държавата, говорим за стадион "Юнак", ще дойде време и за стадион "Раковски", нищо няма да постигнем, ако се отнасяме като престъпник към държавата, обясни Вили Лилков от "Синя София". Колегата му Иван Сотиров пък обясни, че с отлагане ще доклада ще се даде допълнителен стимул Министерството на спорта да направи идеен проект, а гражданите ще знаят какво ще има там.
Г-н Терзиев, не се поддавайте на хора, заради които непрекъснато се извинявате, каза още Боршош.
Кметът пък му отвърна, че този проект трябва да се случи. те търсете разлом в администрацията, каза Терзиев.
Какво и пречи на държавата без нашата част да си направи игрища. Докладът е написан изключително постно и трябва да е честно да се каже дали там ще има хотел, сграден фонд, каза Диана Тонова от "БСП за България".