Университетските преподаватели вече с по две заплати - депутатска и от вуза
За пореден път депутатите се разминаха с тестове за алкохол и наркотици. Подобно предложение беше прието в правилника им в комисия, но пленарната зала го отмени.
Тестовете са стара идея на ИТН и “Възраждане”, внасяна и преди, която изненадващо мина във вторник. Заложено беше народните представители да се подлагат на кръвен тест в началото на всяка сесия, т.е. три пъти годишно, и допълнително по инициатива на председателя или по решение на парламента. В крайна сметка се отказаха, но пък Кирил Петков заяви, че ще се тества доброволно: Теста за наркотици лично аз ще си го направя, но не защото парламентът ме задължава, а защото това ще е част от доказателствените материали, с които ще осъдя Делян Пеевски и Делян Добрев срещу лъжите, които казаха срещу мен.
Преди седмица Пеевски и Добрев го обвиниха, че е наркозависим, а той още тогава предупреди, че ще ги съди.
Има ли депутати в нетрезво състояние в парламента, често се обсъжда дори и от трибуната. “Възраждане” многократно са нападали Манол Пейков от ПП-ДБ и дори се е стигало до сблъсъци помежду им. При един от тях обаче Пейков обясни пред “24 часа”, че не само че не идва пиян в парламента, но и никога не е пил.
Многократно в подобни скандали е участвал лидерът на “Атака” Волен Сидеров. Всички те обаче са били извън парламента.
Също в крачка в пленарната зала депутатите промениха текст в правилника за имената на парламентарните групи. Вече на електронното табло за гласуване ще пише три пъти ДПС: ДПС - НН и ДПС - ДПС.
В сряда депутатите приеха имената на парламентарните групи да се изписват с абревиатури, освен ако не се състоят само от една дума, както е “Възраждане”. Това се наложи, тъй като има две групи с ДПС в името. Тази на Делян Пеевски се казва “ДПС - Ново начало”, а групата около Ахмед Доган - “Демокрация, права и свободи - ДПС”. Втората досега се изписваше с пълно име, но по предложение на ИТН и с подкрепа от 145 от депутатите - от всички групи, без ДПС-НН и БСП, вече ще е с абревиатурата ДПС-ДПС.
Друга важна промяна на правилника е, че депутатите, които са преподаватели в университети, ще имат право да получават две заплати - от парламента и от вуза. Останалите депутати няма да имат право да получават възнаграждение по трудови договори, но по граждански - да, както и хонорари. Избраните в парламента все така ще са длъжни да излизат в неплатен отпуск, ако работят в държавни или общински структури. Малцина са тези, които могат да продължат да работят дори и докато депутатстват - повечето са или преподаватели, или адвокати. Например адвокатът от ГЕРБ Тервел Георгиев наскоро подаде оставка като депутат, след като “24 часа” разказа за адвокатските му похвати - насрочва съдебни дела спрямо графика си в Пловдивския университет и пленарните заседания, а после ги отлага с болнични за високо кръвно. Той е защитник на един от обвинените за побоя над главния редактор на “168 часа” Слави Ангелов през пролетта на 2020 г.
Депутатите, които “умишлено увреждат материалната база в залата или в сградата на Народното събрание”, пък вече ще получават наказания по идея на ГЕРБ-СДС. Те ще бъдат отстранявани от едно до три заседания. Макар в залата рядко да се стига до ексцесии, последният такъв пример бе съвсем скоро - при финалното заседание на 50-ия парламент “Възраждане” и ИТН окупираха трибуната и прекъсваха кабелите на озвучителните уредби в залата. Така те провалиха приемането на пътната карта за климатична неутралност - едно от условията за получаване на втория транш от плана за възстановяване.
По предложение на ДПС-НН се разшири възможността за провеждане на закрити заседания - не само когато се обсъжда държавна тайна или класифицирана информация, но и когато има “други основателни причини или информация, свързана със защита на личния живот, опазване на търговска, изобретателска, производствена, данъчна тайна и други случаи, чието публично огласяване би увредило защитими интереси”. Решенията за закрито заседание ще се взимат отново от залата.