Столичният общински съвет се готви да позволи изграждането на 127-метрова сграда в района на бул. "Тодор Александров" и ул. "Опълченска". "Спаси София" е против този пореден пример за хаотично застрояване, което не отчита реалните нужди на столицата и нейните жители. За съжаление с колегите от "Демократична България" сме изправени пред внушителното мнозинство на небостъргача. Написа във фейсбук шефът на групата на ПП-ДБ-СС Борис Бонев.
Причината е, че отново в СОС влезе продажбата на общински терен. През септември той беше вкаран, но не се разгледа. Самият парцел е малък - 107 кв. м, като около него има девет частни имоти с обща площ над 2 дка. В момента в тях има голям платен паркинг. 9-те парцела са собственост на дружество "Пи Ви Дивелопмент". През юли фирмата е внесла заявление в район "Възраждане" с искане за доброволно прилагане на подробен устройствен план, с който частните имоти се окрупняват в урегулиран имот с отреждане за "обществено търговско обслужване".
ПУП-ът е одобрен през 2008 г. със заповед на бившия главен архитект Петър Диков и според документа общинският терен влиза в новия УПИ. През 2018 г. устройственият план е потвърден от Столичния общински съвет. През февруари 2023 г. парцелът на общината вече е актуван като общинска частна собственост, а с такава може да се извършват сделки.
След получаването на заявлението от частната фирма районът възлага на сертифициран оценител да изготви пазарна оценка на общинския имот. Експертът оценява 107-те кв. м на 440 519 000 лева без ДДС, или 2 105 евро/ кв. м. Въз основа на тази оценка Илиев предлага СОС да одобри сделката и "Пи Ви Дивелопмент" да придобие парцела.
Докладът бе разгледан днес на икономическа комисия в СОС. Там той мина, като се поиска нова пазарна оценка.
В момента бул. "Тодор Александров е най-грозният булевард в София. Там има автокъщи, паркинги, изоставени сгради с мигранти, бездомници, висока престъпност, а това не са приятна гледка за никого. Законно задължение е да предвижда заявлението на купувача, но това не значи, че ще се изпълни това застрояване. Против него съм, но трябва да има нови сгради, където да живеят млади хора", каза на комисия кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев.
" Според становището на районния кмет, на временният главен архитект Богдана Панайотова и зам.-кметът Иван Василев е важно - те не виждат проблем, не са изразили директна препоръка, няма становище за целесъобразност и ние си правим тълкувания. Проверих доклада, септември е вкаран - не е разгледан и изтеглен, този имот е маломерен и непотребен, ако остане така имота общината ще се лиши от един половин милион. Не виждам проблем и ми е странна политиката да саботираме собствените си районни кметове", каза Димитър Шалъфов.
Искаме да напомним на всички общински съветници, че битката с презастрояването беше акцент в програмата на всяка партия преди изборите. София трябва да се развива с визия, а не на кръпки. Смятаме, че високите сгради не бива да бъдат самоцел. Градът има нужда от цялостна стратегия за пространствено развитие, която да отчита капацитета на инфраструктурата, наличието на зелени площи и качеството на живот на софиянци", написа във фейсбук след заседанието Борис Бонев.
"През последните години ставаме свидетели на неконтролирано строителство, което води до редица негативни последствия за градската среда. Подобни проекти често се реализират без достатъчно ясна визия за устойчиво развитие, без прозрачност и без адекватно отчитане на обществените интереси. Сградите, особено във вече натоварени райони, не трябва да са за сметка на качеството на живот на гражданите", каза Бонев. И призова Столичния общински съвет да се въздържа от решения, които ще задълбочат проблема с презастрояването в София.