Потреблението на бита нараснало с 11,5 на сто, защото хората минавали на климатици
До юли няма да се пипат отново тарифите
Студеният ноември с най-ниски температури от 2012 г. насам, както и увеличеното потребление на електроенергия са сред основните причини за поскъпването на тока за домакинствата с 8,99% от 1 януари догодина. (Какво е увеличението за дружествата - виж таблицата) Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов след откритото заседание и общественото обсъждане на новите цени.
Заради това, че хората се отказват от дърва, пелети, газ, въглища и минават на отопление с климатици, се налага НЕК да набавя допълнителни количества за бита. Има намаление на потреблението на тези горива и прехвърляне към електроенергия, каза Пламен Младеновски, председател на работната група, която предлага новите цени. По време на откритото заседание търговският директор на НЕК Венцислав Марков съобщи, че
с 11,5% се е увеличило потреблението на бита
Друга причина е поскъпването на електроенергията на свободния пазар. Това води до повече разходи за електроразпределителните дружества, тъй като те купуват тока, с който покриват технологичните си разходи от борсата. Така се стига до поскъпване на мрежовите услуги.
Промяната на тарифите от 1 януари е и заради това, което се е случило между 1 юли и 31 декември, поясни Иван Иванов. Прогнозната пазарна цена, която комисията е определила, се основавала на фючърсите до 30 юни 2025 г. Рязкото влошаване на енергийното състояние на Украйна и силното търсене на електроенергия там, както и слабата енергийна свързаност между Източна и Западна Европа довели до рязко повишаване на цените на електроенергията в източноевропейските страни - Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия. Това е довело до сериозното повишаване на прогнозната пазарна цена от 173 на 220 лв., а оттам и на всички цени.
С промени в Закона за енергетиката от октомври 2022 г. е въведено задължение комисията на всеки 6 месеца да коригира прогнозната пазарна цена и по веригата до бита. Ние изпълняваме закона, каза Иванов.
Председателят на енергийния регулатор заяви, че за първи път от 10 г., откакто е на този пост, има поскъпване през януари. Въпреки това
цената за българските домакинства
била най-ниската в целия ЕС
И това се дължало на консервативните решения на КЕВР.
Категорично не се очаква ново повишение на цената на електроенергията до 1 юли. Март и април се очаквал сериозен излишък на ток.
Не може да има режим на тока, защото разполагаме с достатъчно мощности в страната. Към тях се добавят и двата блока на “КонтурГлобал Марица-изток 3”, които ще заработят от 1 януари за свободния пазар. Свързаността на българската енергийна система със съседните страни е достатъчна, за да осигури доставки от съседните страни. От Гърция например се доставя енергия от техните газови централи, когато не достига в ранните сутрешни и във вечерните часове, заяви още Иванов.
По време на общественото обсъждане зам.-министърът на енергетиката Георги Самандов заяви, че
при средно потребление на семейство
от 400 квтч сметката ще се увеличи с 4 лв.
Така че да не правим спекулации с поскъпването, заяви той.
Мая Манолова от “Изправи се.БГ” поиска парламентът да наложи мораториум върху поскъпването на тока.
Председателят на КЕВР коментира нейното и на депутата Асен Василев от ПП-ДБ предложение за замразяване на цените. Той ги нарече неясни становища и припомни, че през 2022 г. по повод мораториума, наложен от 1 март 2022 до 30 юни 2022 г., Конституционният съд се е произнесъл с решение, че е незаконен.
Иванов беше горд, че парното няма да поскъпне от 1 януари. Топлофикациите обаче бяха недоволни, че премиите им за тока, който произвеждат, се намаляват.