Измамите у нас никога не са спирали. Постоянно някой хвърля парите си през прозореца, а проверката става с няколко щраквания на компютъра, обяснява финансистът
- Г-н Дацов, как си обяснявате възраждането на пирамидите у нас – ако през 90-те бяха масово явление, сега BETL изглежда по-изолиран феномен, но защо изобщо се случва? От години се говори за схемите "Понци", за този тип измами, и излиза, че цялата идея за елементарна финансова грамотност е била един голям провал?
- Има поне няколко обяснения. На първо място, в случая можем да говорим за мода. Тези измами се появяват под различни форми в определени периоди и ако погледнем назад във времето, ще разберем, че те никога не са преставали. Особено популярни са те в Азия и Африка – в случая става дума за специфична склонност дадени хора да играят хазартно и те винаги се надяват, че точно те ще са тези, които ще спечелят.
По принцип азиатците и особено китайците са известни със страстта си към залаганията. Неслучайно Макао е най-големият център за хазартен бизнес, а китайците са изобретили повечето игри за залагания, почти няма нещо в хазартния бизнес, което да не е тръгнало от тях. По една или друга причина целият азиатски свят е много податлив в това отношение. В Европа тези явления рядко възникват, но сега това, изглежда, се променя.
Схемата на BETL не е нищо ново, просто е модифицирана,
тъй като източният свят стана много модерен и освен това е богат. Една стара претоплена манджа в модерна опаковка.
В случая едни хора са решили да пробват модела си в по-глобален план, защото тази измама не е само за България, тя включва и други държави.
- У нас защо се възражда?
- При нас тези истории не са преставали, най-редовно някой си изхвърля през балкона парите, за да ги даде на "aло измамници".
- През 90-те хората бяха наивни, но сега?
- Самите схеми процъфтяваха в бедните години заради желанието бързо да забогатееш. За съжаление, различни изследвания сочат, че България е една от държавите, където хазартната зависимост и мисълта, че точно ти си избраният да спечелиш, са на много високо ниво.
- Фактът, че Красимир Горсов е проиграл на хазарт 360 хил. лв. за лечението на дъщеря си, е много показателен.
- Това е заболяване. Има такива хора, факт е, че масово играят, залагат и са склонни да се впускат в подобни схеми. Но всеки обикновен човек трябва да си зададе въпроса – защо точно на мен ще ми дадат по-висока доходност? Защо, след като в една нормална фирма или банка тя е от 0 до 10%?
- Когато Уорън Бъфет даде годишен дивидент от 15%, това се превръща в празник за акционерите.
- А тук идва някой и ти казва как ще увеличиш парите си няколко пъти в рамките на една година. Не си ли задават въпроса – аз ли съм изключителният, защо точно на мен ми кацна врабчето на рамото. Абсолютно всеки, занимаващ се с бизнес, би си задал този въпрос.
Нещо повече, не знам каква доходност им е обещавана, но защо не са се ориентирали по лихвите, които се дават по депозити извън банките? Да, Китай процъфтява, но защо не се провери каква е доходността на книжата на борсите в Азия, да се види въпросната BETL дали някъде се листва. В днешно време тези проверки не са чак толкова трудни, няколко щраквания на компютър.