Областният управител на Стара Загора Методи Марков и кметът на община Казанлък Галина Стоянова подписаха днес споразумение за обща работа по проект за бъдещото обследване и консервация на изоставения Дом-паметник на БКП на връх Бузлуджа, известен повече заради формата си като "чинията". Проектът е част от интегрираните териториални инвестиции, по които до 2027 г. общините Казанлък, Павел баня и Мъглиж, заедно с областната управа, ще привлекат близо 30 милиона лева европейски пари. Проектите са общо 16, като един от тях е този за Бузлуджа. За него са предвидени 6,9 милиона лева.
Регионалният съвет на Югоизточния район за планиране е оценил и класирал този пакет проекти на второ място след проекта за изграждане на детска болница в Бургас. Освен монумента на Бузлуджа като бъдеща туристическа атракция, той включва инфраструктурни и социални проекти на трите общини. Правилата на Европа изискват до 11 февруари т.г. 16-те проекта да бъдат входирани в МРРБ като общ пакет, като този за Бузлуджа ще бъде на фаза идейно предложение.
По проекта за паметника община Казанлък ще бъде водещ партньор, на държавата чрез областната управа се пада ролята на отговорен партньор, който ще изработва идейните и работните проекти за него, ще организира и наблюдава строителните работи и т.н. Партньор в проекта е и фондация "Проект Бузлуджа", която в последните години положи много грижи за паметника, съобщи областният управител Методи Марков.
Той допълни, че заедно с Министерството на земеделието работи за това двата земеделски имота, върху които е разположен сега монументът, да бъдат обединени в един парцел, който по-късно да бъде актуван като държавен и прехвърлен на Министерството на културата, тъй като Домът-паметник е със статут на културна ценност с национално значение. Според Марков, чак след като тази процедура бъде завършена, могат да се извършват други дейности в "чинията". Най-вероятно като начало тя ще бъде укрепена и консервирана, за да може в един момент РДСК да я признае за безопасна и да позволи посещения на туристи в нея.
До подписването на новото споразумение се стигна, след като организираният от община Казанлък на 17 ноември т.г. референдум за възможността общината да стопанисва и управлява обекта за 10 години се оказа неуспешен заради ниската избирателна активност - под 20 на сто. Заради това областният управител излезе от предишното споразумение, но се оказа, че е неизгодно да се откаже изобщо от него, тъй като по правилата на Европа проектите в интегрираните териториално инвестиции вървят в пакет и при отказ на една от страните процедурата трябва да започне отначало и партньорите губят шанса да бъдат класирани и финансирани и за останалите си проекти. По същата причина се оказва невъзможно и предложеният вече проект за монумента на Бузлуджа да бъде заменен с друг.
Кметът на Казанлък Галина Стоянова коментира пред "24 часа", че в общината са удовлетворени от това развитие на въпроса с бъдещето на паметника, тъй като той няма повече да бъде изоставен, както досега, а държавата най-после ще влезе във функциите си на стопанин.