Зимните култури са в добро състояние в по-голямата част от Европа, но остават слабо развити в някои части на Румъния и България, както и в Източна Украйна и големи части от Европейска Русия. Това показва декемврийското издание на бюлетина на Съвместния изследователски център към Европейската комисия (JRC MARS Bulletin) за мониторинг на културите в Европа.
През отчетния период (от 1 ноември до 7 декември) в големи части на Европа се наблюдава значителен недостиг на дъждове, макар и без отрицателно въздействие върху културите. След силно дъждовния септември и октомври на Иберийския полуостров почти пълната липса на валежи през ноември, съчетана с температури над средните, създава благоприятни условия за удължен прозорец за сеитба и дава възможност на земеделските стопани бързо да напреднат с нея.
В Североизточна Испания, особено в Арагон, някои прекалено влажни полета не са били достъпни навреме. Някои земеделски стопани планират да засяват сортове с по-кратък цикъл през декември и януари, за да се смекчат забавянията. В Северна Италия също сухите условия благоприятстват сеитбата и първоначалното развитие на зимните зърнени култури.
В Западна Европа метеорологичните условия са били подходящи за завършване на сеитбата на зимни зърнени култури. Въпреки закъсненията, общите условия са положителни.
В Централна и Северна Европа, където сеитбата вече е приключила, леките студени периоди не оказват отрицателно въздействие, а запасите от почвена вода остават доста над критичните нива.
Продължават да съществуват опасения относно сухите почвени условия в Сицилия и Магреб
В Сицилия валежите през отчетния период са били достатъчни, за да се създадат подходящи условия за сеитба на твърда пшеница. Ситуацията обаче остава деликатна, тъй като подпочвените слоеве все още са много сухи, пише БТА.
В Магреб са продължили необичайно топлите и сухи условия. Налице е непосредствена необходимост от валежи, за да се създадат подходящи условия за сеитба, най-вече в Мароко и Западен Алжир.
Забавяне на изграждането на студоустойчивост
В много части на Европа изграждането на студоустойчивост за издържане на условия на замръзване през зимния период на латентност е леко забавено при културите, които са били засети в обичайното време.
Това се отнася най-вече за Полша и балтийските страни. Уязвимостта на зимните култури обаче буди особена загриженост в Източна Украйна, Европейска Русия, Южна Централна Румъния и Североизточна България, където сеитбата и първоначалното развитие на зимната пшеница бяха сериозно затруднени поради много сухите горни почви, което доведе до недостатъчно развити и в лошо състояние култури.