Над 40 000 студенти ще провеждат практики в реална работна среда по проекта на МОН „От висше образование към заетост". Той ще се реализира през следващите 5 години, а днес министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и изпълнителният директор на ИА „Програма за образование" проф. Георги Вайсилов подписаха договора за финансирането му. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на образованието и науката.
Проектът „От висше образование към заетост" е продължение на проекта „Студентски практики", като го надгражда със създаване на условия включване на дуално обучение във висшите училища. Целта е да се подобри връзката на висшето образование с потребностите на пазара на труда и да бъде осигурена допълнителна практическа подготовка за студентите и по-добри възможности за професионална реализация на завършващите.
„Този проект още веднъж показва как се надгражда обучението с практиката", каза министър Галин Цоков. Той отбеляза, че се продължава добрата традиция на един от най-успешните проекти в последните два програмни периода в областта на висшето образование. „Като университетски преподавател зная с какво нетърпение студентите очакваха влизането си за практика в детска градина, училище, социална институция", подчерта министърът.
Проф. Вайсилов отбеляза, че важна новост в проекта е въвеждането на дуално обучение. „Политиките, които ще се правят в бъдеще за развитие на дуалното обучение във висшето образование, ще стъпят и на дейностите по този много важен проект", допълни министър Цоков. Той изрази надежда, че в бъдеще дуалната форма на обучение ще бъде предпочитана от българските студенти.
Проектът ще се изпълнява в партньорство с 44 висши училища на територията на цялата страна. Основните дейности са свързани с провеждане на допълнителни студентски практики на база оценка на кариерното ориентиране на студентите, създаване на условия за въвеждане на дуално обучение във висшето образование, внедряване на система за проследяване на дипломираните висшисти и организиране на обучения, включително за придобиване на предприемачески умения.
Предвижда се 40 099 студенти да получат подкрепа за провеждане на учебна практика. От тях индикативно над 6900 ще са обучаващите се в направление "Педагогически науки", близо 6500 ще са студентите в област "Технически науки", а над 2500 от „Природни науки, математика и информатика". 2600 студенти се предвижда да се обучават в дуална форма.
Проектът е на стойност 187 247 591 лева, от които 149 667 913 лева са осигурени от Европейския социален фонд.
На подписването на договора присъстваха и заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева, главният секретар на МОН Любомир Йосифов, директорът на дирекция „Финанси" и ръководител на проекта „От висше образование към заетост" Соня Кръстанова и директорът на дирекция „Управление и изпълнение на проекти" Владимир Станчев.