"Възраждане" се отказа шефските места в парламентарните комисии да се делят пропорционално между партиите, отпадна идеята на ИТН заседанията на парламента да започват от 10,00 или от 13,00 часа, а не от 09,00 часа, както е сега.
Депутатите приеха поправките на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание в комисия. Очаква се измененията да се приемат и от пленарната зала утре.
"Възраждане" оттегли предложението си председателството на постоянните комисии да се разпределя пропорционално между всички парламентарно представени партии. В момента според правилника на парламента всеки народен представител има право да оглави комисия. С предложението на "Възраждане" се бетонираше правото на "ДПС - Ново начало" да получат шефски места в комисиите и така санитарният кордон на ПП-ДБ щеше да се окаже в разрез с правилника на Народното събрание.
ПП-ДБ предложиха длъжностните лица и гражданите, които са поканени в парламента или в комисия за изслушване, да се включват в заседанията чрез видеовръзка, ако нямат възможност да присъстват физически. От "ДПС - Ново начало" изразиха притеснения, че така може да се стигне до злоупотреби - поканените да не се явяват без основателна причина и да използват възможността за дистанционно участие. От "Демокрация, права и свободи" пък изтъкнаха, че е възможно да няма техническа възможност това да се уреди. А "Възраждане" пък попитаха кой ще преценява дали привиканите действително нямат възможност да присъстват физически.
Нерядко поканени за изслушване в парламента не се явяват поради лични или работни причини. А в някои от случаите парламентарни групи изразяват съмнения, че поканеният е искал да избяга от депутатските въпроси.
"Вкарваме текст някой да си стои в кабинета, да си е изключил микрофона и да се прави, че не ни чува какво го питаме", предупреди Хамид Хамид от "Новото начало". В крайна сметка предложението отпадна.
В случай че по едно и също време се провежда гласуване в две комисии, народен представител, който членува и в двете може да изрази правото си на вот със саморъчно подписано волеизявление към председателя на съответната комисия, поради невъзможност да присъства и в двете комисии едновременно, предложиха от ИТН, но и това не мина. С този проблем обикновено се сблъскват по-малките парламентарни групи, но дори представителите на МЕЧ се обявиха против.