Американското списание "Нюзуик" публикува четири карти с възможни военни фронта на Русия с европейски държави.
Анализът на изданието е базиран на публично изразени опасения, че президентът на Русия Владимир Путин може да насочи ударите си на Запад. В подкрепа на това са цитирани германците Борис Писториус - министър на отбраната, и Бруно Кал - ръководител на външното разузнаване на страната.
Веднага след излизането на статията, тя беше препечатана и в редица руски канали в Телеграм. Те очаквано я тълкуват по противоположен начин - че по този начин американците подготвят общественото мнение за голяма война в Европа, и оправдават евентуално пращане на войски в Украйна.
Първата карта на "Нюзуик" чертае като възможен фронт сухопътната граница на Финландия с Русия с дължина 1352 км - североизточен фланг на НАТО - и Финския залив.
Втората сочи сухопътните граници на Естония и Латвия с Русия и Сувалския пролом, водещи до руския полуексклав Калининград на Балтийско море. Според нея границите на Беларус също могат да станат горещи зони, ако Минск стане съвоюваща страна.
Третата карта описва, че нахлуването в Украйна може да възпламенителни Черно и Азовско море.
Четвъртата маркира отцепилия се от Грузия регион Абхазия, където руското влияние може да усложни нещата за членката на НАТО Турция на югоизток, пише dir.bg.
В статията си "Нюзуик" припомня следните факти и изказвания:
Финландия, която се присъедини към алианса през 2023 г., вече обвини Русия, че подклажда мигрантска криза на нейната граница.
Цитиран е генерал-лейтенант Юрген-Йоахим фон Сандрарт, бивш ръководител на Многонационалния корпус на НАТО Североизток:
"Докато мислим за потенциални бъдещи точки на възпламеняване, балтийските държави са важен тест за силата на възпиращото средство на НАТО. Естония, Латвия и Литва имат голямо руско население - обикновено важен мотивиращ фактор за интервенционизма на Путин".
През февруари естонското външно разузнаване заяви, че НАТО "може да се изправи пред масова армия от съветски тип през следващото десетилетие", ако Москва реформира армията си. Междувременно в съседна Литва бяха монтирани противотанкови бетонни пирамиди, известни като "зъбите на дракона".
Тяхното местоположение до Калининград е стратегически важно като потенциална фронтова линия във всеки конфликт между Москва и НАТО.
Както подчертава картата на "Нюзуик", коридорът Сувалки, известен още като Сувалкския пролом, може да бъде първа точка за контакт за всеки ход на Москва спрямо НАТО, защото разделя Калининград от Беларус. Там също така има хиляди руски войници, модерни бойни самолети и ядрени оръжия. Коридорът Сувалки е единствената пътна или железопътна връзка между Полша и Централна Европа с балтийските държави.
Естония и Латвия вече подписаха споразумение с Литва през януари за укрепване на сухопътните граници с Русия и Беларус, като част от Балтийската отбранителна линия.
През април 2022 г. руският командир Рустам Минекаев каза, че Москва иска да установи коридор през Южна Украйна до Приднестровието, област с множество руски войници на своя територия, също показана на картата на "Нюзуик". Това повдигна въпроси за това как анклавът може да се впише при евентуален въоръжен конфликт.
"Нюзуик" цитира и Марк Монтгомъри, пенсиониран контраадмирал на САЩ, според когото Путин "натиска плика със Сърбия... и босненците и Република Сръбска" и също така "притиска силно" Грузия, раздирана от протести срещу управляващата партия "Грузинска мечта", обвинявана, че търси по-тесни връзки с Москва.
Картите на "Нюзуик" показват и възможно усложнение за членката на НАТО Турция, която граничи и с Грузия, и с отцепническия регион Абхазия, признат от Русия за независим след войната през 2008 година и намиращ се под военната ѝ закрила.