"Работим в среда на високо недоверие между партиите. Трябва да намерим механизъм, по който да бъдат дадени определени гаранции. Писмената форма е най-адекватна. Максимално много неща трябва да бъдат договорени и сложени на хартия".
Това обясни пред БНР Божидар Божанов, депутат от ПП- ДБ, след като стана ясно, че ДБ и ГЕРБ-СДС са провели предварителна среща преди провеждането на преговорите за съставяне на правителство.
Първата политическа сила - ГЕРБ, ще проведе разговори с ДБ, БСП и ИТН.
Сядаме на преговори, за да изговорим приоритетите, свързани със Закона за съдебната власт, със Сарафов, със санитарния кордон около Пеевски, обясни Божанов в предването "Неделя 150".
"След това има и много други теми".
Той коментира около какво биха могли да се обединят ДБ и останалите участници в преговорния процес.
"Темата за бюджета е доста сериозна. Виждаме как разходната част набъбва значително. Държавата не бива да влиза в дългова спирала. С ИТН сме на една страница по темата за бюджет и дисциплина. Те дори отиват отвъд нашето настояване за 3% дефицит и казват - нула процента дефицит.
Относно социалната програма – преди няколко години създадохме един инструмент в Националната агенция по приходте, с който социалните плащания да бъдат внимателно насочвани към хората, които имат нужда. Тук с БСП сме на едно мнение, че парите трябва да стигат приоритетно до хората, които имат нужда".
Въпросът за името на бъдещия премиер е последващ, отбеляза Божидар Божанов.
"Ние държим фигурата на премиера да не е ярко политическа, да не е поляризираща, да е равно отдалечена. Всички партии, включително и ние, сме заявили, че няма как една политическа сила да сложи своя лидер за премиер. Това само ще изостри недоверието е напрежението.
Профилът на премиера трябва да е човек, на който никой не може да му се обади и да му разпореди какво да прави. Всяка от партиите трябва да има добра комуникация с него и всичко да се обсъжда".
Не сме водили разговори по състава на правителството, посочи още той.
"И ПП, и ние имаме ясна цел - България да има редовно правителство, което да е антикорупционно, проевропейско, да не е под влиянието на Пеевски и да има фигура на премиер, която е равно отдалечена. Но имаме различия по подходите към постигането й".
Божанов коментира думите на Бойко Борисов, който каза, че депутатите от ГЕРБ-СДС ще застанат зад Лена Бориславова, ако й бъде поискан официално имунитета.
"Прокуратурата прекалява. В такъв тежък политически момент, в който има някакъв шанс това НС да не бъде поредното, което да отиде в коша, прокуратурата изважда картечницата и започва да стреля в парламента, искайки имунитети от една политическа сила. Това се е случвало и преди и е саботаж на парламентарната демокрация. ГЕРБ правилно отбелязват, че така не се прави".
Божидар Божанов мотивира участието си в протеста в подкрепа на Лъчезар Ставрев - сътрудник на бившия финансов министър Асен Василев.
"Разследващите органи трябва да си вършат работата обективно и на време. Бях на протеста, за да подкрепя господин Ставрев. Струва ми, че действията срещу него са само, защото е сътрудник на политик. Наказателната репресия и процесуалния произвол, който си позволява прокуратурата по този тип дела, не е съвместим с правовата държава".
Божанов обясни, че смята извършените процесуални действия спрямо Борисов, Арнаудова и Горанов за грешка.
"Трябва да сме внимателни с тези неща, защото те имат сериозни политически последици".