- Пловдив е много добър пример за това как инвестирайки в образование има всички данни да стане иновативен център, каза еврокомисарят
- Убедена е, че приемането на страната в Шенген ще се отрази позитивно на икономиката
Ние в България инвестирахме в образование и в учителите, сега инвестираме и в учените. Това е начинът да направим Европа конкурентноспособна. Може да направим много добра инфраструктура, да увеличим капитала, но без да има талантливи хора, които да правят иновации и наука, нищо няма да постигнем.
Това каза в Пловдив еврокомисарят с ресор "Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации" Екатерина Захариева. Тя е сред гостите на конференцията "Образование и иновации - формулата на растежа", която се провежда в Града на тепетата и беше открита от председателя на сдружение "Граждани за европейско развитие на България" Йорданка Фандъкова.
"Пловдив е наистина много добър пример за това как инвестирайки в образование, в талант, всъщност има всички данни да стане иновативен център", каза Екатерина Захариева. По думите ѝ темата на форума е изключително важна. "Иновациите са първият стълб в това да имаме по-конкурентна Европа", заяви еврокомисарят. Захариева е горда от това, че България е получила този стратегически ресор и се надява днес да има добър обмен на идеи.
Тя обясни, че на първо място в програмата ѝ е талантът. "Имаме една инициатива "Избери Европа" - да привлечем и задържим талантливите хора от целия свят. Да успеем да направим живота на учените, иноваторите и компаниите по-лесен, като намалим бюрокрацията и административната тежест. И не на последно място, да имаме повече инвестиции в наука и иновации. За съжаление тук Европа изостава от нашите конкуренти, от САЩ, от Китай. Целта ми на тези посещения е да мотивирам и бизнеса, и правителствата, да инвестират повече в наука и иновации", категорична беше Екатерина Захариева.
Еврокомисарят каза още, че България има много позитивен ръст в програмата "Хоризонт Европа", която финансира наука и иновации. По думите на Захариева за първите три години компаниите ни са получили толкова средства, колкото за цялата предишна, продължила 7 години. "12 милиона евро са получили като безвъзмездна помощ и 20 милиона като капитал. Което означава, че те се оценяват, защото кандидатстват страшно много компании със своите идеи и само 8% от тях получават финансиране", обясни тя. Според нея най-голямата сила на "Хоризонт Европа" е, че учени от целия свят се събират заедно, за да намират решение на съвременните предизвикателства.
"Благодаря на всички правителства, парламенти и държавни служители, които са работили България да бъде най-после пълноправен член на шенгенското пространство", каза Захариева. Тя е убедена, че приемът ще се отрази позитивно на бизнеса. "Много пъти са давани статистически данни колко много губи нашата икономика от това, че се чака по границите. Нашите граждани също ще пътуват по-лесно сухопътно, няма да чакат, особено лятото. Така че това е една много добра новина предколедно за България и Румъния", коментира еврокомисарят.
Екатерина Захариева се надява да бъде съставено редовно правителство и призова управляващите да взимат пример от Европейския парламент, където различни политически семейства се обединиха зад общата цел правителството на Европа да заработи.