ПП организира протест пред СГС утре в подкрепа на сътрудника на Асен Василев Лъчезар Ставрев
"Продължаваме промяната" не казва ще останат ли в коалиция с "Демократична България", ако се коалира с ГЕРБ. Партията на Бойко Борисов вече е изпратила покани за срещи до ДБ, БСП и "Има такъв народ", но не и до Кирил Петков и Асен Василев.
"Ние неведнъж сме казвали, че на г-н Борсов доверие нямаме. Той, ако реално искаше правителство, трябваше да подпише декларацията, да се откаже от Пеевски, той не беше готов да го направи. Пожелаваме успех на колегите, дано постигнат нещо, но нашето доверие по начина на водене на преговори и подхода на Борисов въобще не е там", каза Петков. ПП не получиха покана именно заради условието си за подписване на документа за кордона.
Утре в 9,00 часа Софийският градски съд ще гледа мярката за неотклонение на Лъчезар Ставрев - шофьорът на Асен Василев, назначен като сътрудник във финансовото министерство, който беше задържан за до 72 часа за длъжностни престъпления.
"Ние имаме решение на Националния съвет, което казва, че колегите от ДБ са свободни да отидат на преговори и ние нямаме по никакъв начин желание да им пречим на едно евентуално формиране на правителство. Нашето отношение към процеса е изключително ясно - ние казахме, че в разговори, преговори и т.н влизаме с партии, които са подписали санитарния кордон за изолиране на Пеевски от властта", посочи Василев.
Той не отговори дали "Промяната" би се включила в преговорите, ако ГЕРБ се съгласи да подпише декларацията за санитарния кордон и законите в нея, а призова да се види какво ще излезе от преговорите. "Това са хипотези, които не вярвам да се случат", каза Василев.
"Нека да видим как ще приключат преговорите, а не да садим на ряпата корен", отговори той дали ПП биха се разделили с ДБ, ако формират управление с Борисов.
Правилникът на парламента ще бъде приет в ресорната комисия в понеделник и в пленарната зала във вторник. След това в сряда трябва да се формират комисиите. Засега няма разбирателство за правната комисия, призна Василев.
"Ако няма съгласие, има прецедент в предишни парламенти, когато председателят на парламента определя за всяко едно заседание временно председателстващ на правна комисия, така че да не се спира работата, докато има съгласие кой да я оглави. Има варианти как да тръгнат комисиите, даже и да няма съгласие кой трябва да е шеф на съответната комисия", каза Василев, но не отговори на въпрос на "24 часа" на какъв етап са разговорите за останалите 24 постоянни комисии.
В 49-ото народното събрание началото на законодателната дейност се забави доста заради преговорите за кабинет. Тогава председателят Росен Желязков определяше кой член на комисия да води следващото заседание. В краткото 50-о НС близо месец имаше спорове за комисиите, но тогава депутатите решиха просто да си пълнят времето с изслушвания на министри. Така някои комисии останаха с едва 1-2 заседания.
Бившият финансов министър обясни, че е изключително важно да се приеме бюджета за 2025 г., но още няма комисии, които да го разгледат. "Ще има доста сериозни поправки, които са необходими по този бюджет, това го чухте не само от експертите, а и от всички политически сили. Той е с изключително раздута разходна част, особено в частта свързана със заплати на държавната администрация, които на всичкото отгоре са изключително неравномерно направени - лекари и учители са с по 13-14%, има министерства с 9% увеличение, а други министерства с по 60-70%, 75% е най-високото, които видяхме в ДАТО", обясни Василев и предложи намаляване на разходната, а в следствие и приходната част.