- "Има такъв народ" отказа правителство "на всяка цена"
- Борисов: Асен Василев ми пречи за кабинет
- ГЕРБ и ПП-ДБ вече в сблъсък за правната комисия,
- която ще гледа промените в Закона за съдебната власт
Да се намери мнозинство анти нови избори. Тази идея лансира Румен Радев в последния ден от срещите с парламентарно представените сили преди завъртането на рулетката с мандатите за съставяне на правителство. Неин автор обаче е вицепрезидентът Илияна Йотова, уточни самият Радев.
На консултациите от вторник насам президентът пита всички парламентарни сили (без непоканените от него “ДПС- Ново начало”) какви според тях са възможностите за това и ще участват ли в общи усилия за стабилизация на държавата през редовно управление.
Вие виждате ли почва за такава коалиция в 51-ото НС, при какви условия и как тя може да допринесе за формирането на редовно правителство, обърна се Радев към “Има такъв народ” в последния ден от консултациите в четвъртък.
Ако правителството няма конкретни цели,
събирането ще е просто за консумация на власт,
отсече обаче зам.-председателят на партията Тошко Йорданов.
ИТН фигурира във формулата, която Бойко Борисов лансира за мнозинство заедно с ПП-ДБ и БСП. И ако хората на Слави Трифонов участват, гласовете биха стигнали и без тези на “Промяната”, която отказва да годвори с ГЕРБ.
Правителство трябва да има, когато то е полезно, а не да е на всяка цена. Правителство на всяка цена беше сглобката и резултатът от това е ужасяващ. Така че, ако ще се търси редовно правителство, то трябва да стъпва на конкретна програма с цели. А не просто да го има, за да няма избори, защото може да се окаже, че едно такова правителство, ако е с мащаба и вредите, които нанесе сглобката, след Х време да се чувстваме по-зле, че сме го направили, отколкото ако не се е случило, каза Йорданов.
Но не само отрицателният отговор на ИТН е проблем пред правителсто с първия мандат. Борисов поиска от президента да получи папката още идния понеделник. Ако не се разберем тази седмица, и следващата няма, обясни му той. Оказва се обаче, че преди финалния уикенд разговорите още не са започнали официално. Че нямат покани, обявиха и от ДБ, и от БСП.
Водим разговори, още преди 2-3 седмици определих преговорен екип: Желязков, Дончев, Рая, Дани Митов. Когато имаме какво да ви кажем, ще кажем.
На този етап Асен Василев е човекът, който всячески пречи да се състави правителство.
Ще направим всичко възможно. Виждаме, че колегите от ДБ мислят по различен начин, има и други партии, които не желаят, както Пеевски и Василев, да отидат на избори и
ще се опитам да се възползваме от това,
увери Борисов.
Бившият премиер не отговори дали той лично ще получи първия мандат от президента, т.е. ще е кандидатът за премиер, както настояват водещите лица на ГЕРБ. През седмицата даде да се разбере, че все пак по-скоро името ще е друго. Останалите потенциални преговарящи категорично отхвърлиха Борисов да е премиер.
Сигурен съм, че от ГЕРБ ще предприемат разговори с останалите партии, тъй като поискаха от президента Румен Радев време за първия мандат. Но аз лично смятам, че първо разговорите трябва да започнат между първите две политически сили, те са десни партии и така е редно, коментира Борислав Гуцанов.
Преговори към настоящия момент няма и не се водят. Настойчиво и много ясно през последните седмици ние казвахме следното: въпросите трябва да са към първата политическа сила, тя носи отговорност за структурирано провеждане на преговорен процес за първия мандат. Разговори през фейсбук лайфове, телевизионни интервюта или изявления пред вратата на пленарната зала не са никакви разговори, отсече пък Надежда Йорданова от “Демократична България”.
Йорданова разкри, че формациите не преговарят на този етап дори за подялбата на комисиите в парламента. Но призна, че по време на неформален разговор на председателски съвет е възникнал спор между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за това кой да е начело на правната, в която ще се гледат промените в Закона за съдебната власт, на които Кирил Петков и хората му много държат заради избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.
Ден по-рано Ивайло Мирчев пък предупреди, че до понеделник няма как да се нареди правителство. Ще ни трябват няколко седмици, ако искаме да направим истински преговори, а не да се намери поредният повод, за да се отиде на избори, каза депутатът от ДБ.
Готовност да говори с ГЕРБ има алиансът на Ахмед Доган
След срещата при президента Джевдет Чакъров обяви: Ние трябва да се видим с тях. Публични срещи бихме искали, ако бъдем поканени, на които да бъдат обсъдени приоритетите, да бъде ясно какви политики ще се следват, и ако знаем какви са приоритетите и целите, тогава ще вземем решение. Призна обаче, че не е оптимист за редовна власт, тъй като парламентарните сили продължават да чертаят разделителни линии помежду си.
От старта на парламента обаче Бойко Борисов неколкократно увери, че няма да преговаря с нито едно от двете ДПС-та.
“По-близо сме до възможност за редовно правителство, отколкото до ново служебно. Разделението и вътрешното прочистване в коалицията ПП-ДБ е стъпка в тази посока”, смята социалният антрополог Харалан Александров.
“Очевидно имаме вече
три партии - ГЕРБ, БСП и ДБ, готови да направят усилие и да платят цена, за да имаме редовен кабинет”,
коментира анализаторът преди ден и допусна, че все пак би могло вместо от ИТН подобно управление да бъде подкрепено от АПС.
От най-малката парламентарна сила МЕЧ обявиха след срещата си с президента, че е логично да се отиде на избори.