Генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев получи отличие от Тракийския университет в Стара Загора за значителната медийна подкрепа на Агенцията за висшето образование в града. Грамота и почетен плакет му бяха връчени от ректора на висшето учебно заведение проф. Добри Ярков по време на официална церемония по повод 50 години висше образование в Стара Загора.
Знанието не е привилегия за избрани, каза в словото си Вълчев. С правото на знание човек се ражда, както е роден с право на живот. Но правото на знание е онова, което го отличава от останалите биологични видове. Той посочи, че правото на висше образование като част от правото на знание на човека не трябва да се ограничава само в столичните градове, а израз на това разбиране е и създаването през 1974 година на Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина като първо висше училище в Стара Загора с преместването от София на Зоотехническия и Ветеринарномедицинския факултети на Селскостопанската академия, който през 1995 година прераства в Тракийския университет.
Подобно на правото на образование, правото на информация като друго проявление на правото на знание не бива да бъде ограничено до информация само от столицата, каза Кирил Вълчев и отбеляза, че именно този стремеж към териториално разширяване на знанието свързва Тракийския университет с БТА, която влага много усилия да осигурява новини равномерно от цялата страна. Той напомни, че Агенцията има кореспонденти вече в 32 града в България, включително пет, които не са областни центрове, а в Стара Загора БТА от тази година има вече не един, а двама постоянни кореспонденти, освен назначения скоро постоянен кореспондент в Казанлък.
"Свързва ни и стремежът към тематично разширяване на знанието, защото както Тракийският университет предлага нови и нови специалности, така и БТА разширява темите в своите новини като поставя специално ударение на образованието и науката", каза още Вълчев и допълни, че Агенцията има договори за сътрудничество с 34 университета в България, включително и с Тракийския университет. Съгласно тези договори БТА популяризира дейността на университетите в България и с емисията си на английски език, което дава възможност страната ни да показва красивите си лица като Тракийския университет, който привлича и студенти от много страни, посочи той.
Вълчев отбеляза, че с помощта на университетите в цялата страна БТА се опитва да дава знание по достъпен начин, включително по теми, които не са лесни за представяне - сред тях и тези, за които създава специалисти Тракийският университет. "И понеже отбелязваме половинвековния юбилей на висшето образование в Стара Загора на деня, в който Българската православна църква почита паметта на свети Спиридон, приеман и като покровител на конете и едрия добитък, а празникът му отбелязват и козарите, за който в житието му пише, че “неговите прости думи силно действали”, си струва да пожелаем университетите в България, включително Тракийският, да създават образовани хора, които могат ясно и просто да обясняват своята работа в медиите", каза генералният директор на Агенцията.
Кирил Вълчев пожела на Тракийския университет да продължи да гради върху положените преди 50 години основи на висшето образование в Стара Загора, но и на започналото в Софийския университет през 1921 година ветеринарномедицинско образование в България. Така БТА гради своето развитие на натрупвания вече 126 години, отбеляза той и подчерта, че "уважението към създаденото от предците ни е още нещо, което свързва националната информационна агенция на България и университета, продължаващ традициите на висшето образование в Стара Загора".