Асоциацията на индустриалния капитал представи данните за това каква част от икономиката ни е "на светло", както и за официалните данни за трудова заетост. Работодателите използват индекса като оценка за напредъка в ограничаването на сенчестия бизнес. Оказва се, че все повече оборот се укрива.
Милена Ангелова от АИКБ посочи, че "светлата" част от българската икономика бележи лек спад в сравнение с 2022 г. "Представили сме 14 стойности на индекса, измерващ светлата икономика, но възходящата му тенденция е нарушавана три пъти - през 2014 г. заради КТБ, през 2020 г. заради пандемията и през тази година. 2024 г. не е кризисна за икономиката ни от гледна точка на макроикономическите показатели, но сивият сектор се увеличава с шест стотни. Установено е и намаляване на чуждестранните инвестиции с над 800 млн. евро. На пазара на труда има отлив на 200 000 заети", обясни тя.
По думите ѝ се увеличават и договорите, при които част от възнагражденията се дават в плик. "Това е видяно и през погледа на работниците. При събираемостта на ДДС се извършват нарушения, не се издават касови бонове, укрива се оборот. Имаме намаляване на декларираните трудови възнаграждения", посочи още Ангелова пред NOVA NEWS.
Тя определи приемането ни в Шенген като невероятно добра новина и допълни, че ползите ще възлизат на около 500 млн. лева годишно, по данни на БАН.