Увеличение на такса смет за 2025 година гласуваха общинските съветници в Сливен на заседание днес. Промяната бе приета след дискусия и категорично несъгласие от страна на няколко групи, като "за" предложението гласуваха общо 21 съветници, съобщава БТА.
Предложението не бе подкрепено от Комисията по опазване на околната среда. Против бяха и съветниците от групата на "Продължаваме промяната- Демократична България", като Христо Стоянов от ПП-ДБ изтъкна, че средствата за управление на отпадъците се управляват изключително неефективно. "Стратегията на община Сливен е прехвърляне на всички дейности на частни фирми, което води до неконтролируемо увеличение на разходите, каза той. Не се предприемат никакви мерки за разделно събиране на отпадъците. Считаме, че общината трябва да предприеме мерки на принципа "замърсителят плаща", допълни Стоянов.
Динко Ганчев от групата на "Възраждане" заяви, че те няма да подкрепят предложението, защото няма подобряване на услугата. Той припомни, че групата е предложила изграждане на общинско депо, с което да се намалят разходите по сепариране и депониране на отпадъци, но предложението не е било прието. Като друга причина той изтъкна, че има стотици незаконни жилища и имоти в общината, които не плащат, а създават тонове отпадък.
По думите на кмета Стефан Радев такса "смет" в община Сливен е сред най-ниските в страната и не е променяна от няколко години. Смятам, че предложеното увеличение е балансирано на фона на инфлационите процеси в страната и на фона на това, което предприемат всички общини, каза той. Продължаваме да дофинансираме разходите по почистване, но това актуализиране е крачка в правилната посока. Радев даде пример с апартамент от 65-70 квадрата в централната част на града, за който увеличението ще бъде около 30 лева на година, а в кв. "Дружба" в града ще бъде около 22-3 лв. годишно.
Той коментира мненията на общински съветници, че трябва да бъде създадено общинско предприятие, като посочи, че са правени такива опити в озеленяването. "По-добре е дейностите да се извършват от хора, които професионално се занимават с това", каза Радев. Непрекъснато правим проучвания, като последната среща беше с чешки производители на инсталация за сепариране на отпадъци на стойност 11 милиона лева. Първоначалните разходи ще бъдат много големи, допълни той.
Според Радев предстоят драматични промени в сектора "Чистота" в България. Отложи се промяна, която в пъти щеше да увеличи таксите за хората в страната, но генералното решаване на проблема с отпадъците се отлага. Сега, заедно с Ямбол, изграждаме втора клетка на регионалното депо край с.Хаджидимитрово, която ще реши проблема за 7-8 години. Трябва обаче да се мисли за устойчиво решение на въпроса с отпадъците, заяви кметът.
Фирмата, която се занимава със сметопочистването на община Сливен - ДЗЗД "Грийн партнърс" БКС, има четиригодишен договор с общината, от него остават близо две години и половина.
Според разчетите необходимите средства по всички дейности, включени в план-сметката, възлизат на над 15 млн. лв. Очакваните приходи от таксата за битови отпадъци през 2025 г. са в размер на 11 млн. лв., а общинското дофинансиране - 4 млн. лв.
Общинските съветници одобриха и увеличение на данъка върху категории автомобили. Предложените промени целят насърчаване на употребата на по-екологични автомобили.