За първи път в съвременната история на България БНБ се обяви официално срещу проект за държавен бюджет. Централната банка го направи в сряда, докато Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъждаше внесения от служебното правителство проектобюджет.
Писмото на БНБ е подписано от управителя Димитър Радев. В него се казва, че заложените разходи предполагат
държавата да преразпределя 46%
от БВП - това не се е случвало от 1998 г.
БНБ предупреждава, че липсата на мерки за свиване на разходите ще доведе до вдигане на данъци и осигуровки. А бюджетни дефицити, близки до 3%, заплашват фискалната стабилност и приемането на еврото. В приходната част повечето мерки били еднократни като данъчна амнистия с неясен ефект, а вдигането на осигуровки ще удари по ценовата стабилност.
Специално внимание от БНБ обръщат на предложения нов механизъм за облагане на централната банка. За тази година тя е внесла 660 млн. лв., а по новия начин сумата ставала 1 млрд. лева. Според БНБ това противоречи на Договора за функциониране на ЕС и на Закона за БНБ и е пряка намеса във финансовата независимост на централната банка.
Оценката за проекта за бюджет е, че представлява
цялостна промяна в провежданата
до момента икономическа политика
в страната, основана на поддържането на ниски данъчни ставки.
От БНБ предлагат дефицитът да е под 3%, свиване на разходита и да има буфер за непредвидени харчове. Ако тези мерки не бъдат взети, новият бюджет щял да доведе до понижаване на рейтинга на България, ще вдигне разходите по държавния и частния дълг. Цялостият ефект щял да се изрази в загуби за българската икономика.
Людмила Петкова коментира, че предвид приемането на еврото БНБ трябва да бъде с капитал 1 млрд. евро. С новия механизъм тези пари щели да са внесени в бюджета, а в случай на необходимост да се предоставят на БНБ. Държавата е акционер в банката и нямо пречка. Но ще бъде включен текст, че мярката е приложима след съгласуване с ЕК и ЕЦБ.
Очаква се днес в парламента партиите да реагират на безпрецедентната реакция на БНБ.