22 години след първата му реставрация Одеонът на Пловдив отново събра тази вечер публика. На сцената му се качиха музикантите Калоян Куманов – акордеон, Владимир Владимиров – китара, Мирослав Турийски – пиано, и Деница Василева – вокал, които изпълниха част от своята програма „Фолклорни балади".
Това е така наречения малък античен театър. Той е част от форумния комплекс на Филипопол. „Съществувал е от I до IV в. и има няколко строителни пласта", обясни за „24 часа" археологът Мая Мартинова, която направи последните му проучвания.
Първите реставрационно-консервационните дейности бяха извършени през 2002 г. с финансовата помощ на фондация „Левентис". Тогава одеонът се използваше като място за събития, но с времето дървените седалки изгниха и трябваше да бъда подменени. Сега това вече е направено.
„Трябваше да се извърши и отводняване на орхестрата, защото одеонът е част от съвременния градски център. Около една четвърт от него се намира под къща на ул. „Гурко" и там се събираше вода", допълни Мартинова, която тази вечер разказа подробно за значението на обекта. Към одеона е изградена и малка административна сграда – за охраната и служителите, които ще работят там, заделено е и помещение, което може да се ползва за гримьорна.
„Одеонът сега ще функционира като сцена, но всъщност е бил седалище на булевтериона – градския съвет. В античността капацитетът му е бил около 350 души, сега местата са около 200 заради неразкритата част. Бил е покрит, но тази част не е запазена", каза още Мая Мартинова. Оцелели са обаче колоните в западната част на обекта.
На събитието присъстваха кметът на Пловдив Костадин Димитров, кметът на "Централен" Георги Стаменов, както и архитект Румяна Пройкова, която е достоен продължител на делото на реставратора арх. Вера Коларова.