- Това ще стане, когато Народното събрание си избере председател
- През януари той трябва да избира между пленарната и съдебната зала - заседанията по процеса са в сряда и петък от 10 ч
Депутатът от ГЕРБ Тервел Георгиев ще подаде оставка като народен представител. Той ще напусне парламента, след като бъде избран председател на 51-ото народно събрание.
За това са се разбрали Георгиев и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, съобщиха от партията. Причината е начинът, по който Георгиев като адвокат отложи делото за побоя над главния редактор на “168 часа” Слави Ангелов - с болнични за високо кръвно. Болничният лист на Георгиев важеше за деня на съдебното заседание по делото в понеделник, но не и за сбирката на депутатите в сряда. Адвокатът депутат досега не е пропускал нито едно заседание на 51-ия парламент.
“Тервел Георгиев ще се оттегли от парламента, за да продължи изцяло адвокатската си практика. Решението и аргументите са обсъдени с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и се споделят доводите, че съвместяването на двете професионални поприща в конкретния случай пречи на пълноценното им и непротиворечиво осъществяване”, казаха от ГЕРБ пред “24 часа” във вторник.
Никой в партията, включително и лидерът Бойко Борисов, не е знаел, че Тервел Георгиев е защитник на един от подсъдимите за побоя над Слави Ангелов. Те научили за ангажимента на народния си представител от публикацията на “24 часа”, която разказа за поредно неявяване на Георгиев по делото.
Борисов обяснил на Георгиев, че не можеш да искаш бърз и справедлив процес и да използваш тактики за мотаене на делата. В същото време бил наясно, че е работа и задължение на адвоката да защитава клиента си. Конкретният случай според Борисов обаче бил професионален конфликт.
Предложението Тервел Георгиев да напусне Народното събрание дошло от него. Той споделил пред лидера на ГЕРБ, че ако накара клиента си да се откаже от неговата защита, това означавало да забави отново съдебния процес. В същото време не искал адвокатските му задължения да вредят на ГЕРБ, разказаха от партийната централа.
Адвокат Тервел Георгиев се явява по делото за побоя над Слави Ангелов вече 4 г. Защитава Бисер Митрев от началото на процеса.
Началото беше на 23 декември 2020 г. Оттогава са проведени 87 заседания. Всеки месец има по едно или две. На тях са разпитани над 40 свидетели, вещи и поемни лица, експерти. Когато не беше депутат, адвокат Георгиев не можеше да се явява на предложени от съда дати заради други заседания, както и заради ангажименти в университета, където преподава. Случвало се е да закъснява с оправдание за трафик на пътя. Няколко пъти му е налагана и глоба.
На предпоследното заседание на 11 ноември той е поискал комплексна съдебномедицинска експертиза за клиента си, която е изготвена от трима лекари и е трябвало да се разгледа в заседанието в понеделник, на което той не се явил заради болничен.
Експертизата е трябвало да покаже дали Бисер Митрев е имал възможност да нанася ударите по Слави Ангелов на 17 март 2020 г. вечерта, когато главният редактор на “168 часа” бе пребит пред дома си в центъра на София. По делото има видеозапис на побоя, на който се вижда как тримата маскирани го нападат, свалят го на земята и го налагат с юмруци и метални предмети. Според обвинителния акт първите удари са на Георги Асенов, след което Слави Ангелов пада и пристигат Никола Асенов и Бисер Митрев, които продължават побоя. Тримата са уличени с много доказателства, а свидетели разпознават Бисер Митрев по специфичната походка.
Той страда от дискова херния. Заради заболяването беше свободен от следствения арест след 4 месеца престой там. Близнаците Никола и Георги бяха задържани повече от 15 месеца. Последните свидетели, които адвокат Тервел Георгиев е поискал да бъдат разпитани, са гражданин на САЩ, който живее в България и лекува заболявания на гръбначния стълб, както и приятел на Бисер, който го е придружавал до лечебницата. Други свидетели пък разказвали, че около датата на побоя Бисер Митрев е шофирал автомобил и е ходил в планината.
Делото се забави известно време и заради призоваването на един от основните свидетели - Ивайло Серафимов. Той е бивш служител на Красимир Каменов-Къро. Серафимов свърза подсъдимите за побоя с него и с Васил Божков. Тогава Къро още беше жив, а Божков беше в Дубай. Красимир Каменов беше убит в дома му в ЮАР през 2023 г. заедно със съпругата му, бодигарда и гледачката на децата му. Серафимов разказа, че близнаците са тренирали в боксов клуб на един от охранителите на Къро, който е пътувал до ЮАР. Освен това твърди, че е присъствал на срещата в столичния дом на Къро, на която е дадена поръчката за побоя. Серафимов е разказал всичко това още през есента на 2020 г., когато по случая се водеше разследване. Обвинение обаче получиха само тримата физически извършители. Те са подсъдими за престъпно сдружение, побой и притежание на наркотици. При задържането им във всеки един от тях е намерен кокаин.
Делото срещу братята Асенови и Бисер Митрев няма да приключи поне до 17 февруари 2025 г. Следващите насрочени заседания са на 10 януари (петък) и 15 януари (сряда) от 10 ч. В тези дни и в този час парламентът заседава. Ако дотогава няма избран председател на Народното събрание, Тервел Георгиев още ще е депутат. В този случай той трябва да отсъства или от пленарната, или от съдебната зала по делото за побоя над Слави Ангелов. Ако кризата с председателя се реши до Нова година, адвокат Георгиев ще може да довърши защитата на клиента си в зала. Освен изслушаването на последната експертиза предстоят пледоарии на страните, а след тях и присъда.
Иван Радев, зам.-председател на Асоциацията на европейските журналисти - България: Изходът на делото е важен не само за Слави Ангелов, а за всички негови колеги
Насилие срещу журналист заради работата му е изключително опасно за цялото общество. Държавата е задължена да вземе всички мерки за предотвратяването на такива случаи, а също и за разкриване и наказване на виновните. В случая със Слави Ангелов от “24 часа” 5 години не може да се смята за разумен период за постигане на справедливост. Още повече че обвинения са повдигнати само срещу предполагаемите физически извършители, а поръчителите не са разкрити и до ден днешен.
Съдът не трябва да допуска неоснователно отлагане на съдебния процес. Делото е с висок обществен интерес и изходът му е важен не само за потърпевшия журналист, а за всички негови колеги. Адвокатите са длъжни да се придържат към професионалната етика и не бива да използват процедурни хватки, за да забавят съдебните процеси. Депутатите пък са представители на избирателите и с поведението си, включително и извън парламента, трябва да показват, че осъзнават тази своя отговорност.