Представял се за служител на ДАНС, дори показвал карта и значка, за да му се доверят
Асеновградчанинът Ангел Караматев, който преди години се изправи пред съда за измама с над 35 000 лв. на приятелката си Атанаска Спасова, отново отговаря по обвинение за завличане на хора, но този път с други схеми. Предишното му обвинение беше, че след като се запознал с жената през 2018 г., той ѝ измъкнал средства с всякакви подходи, най-интересният от които е, че е иманяр и има металдетектор, но за да заработи, му трябва малко злато. Щом чула това, Спасова свалила накитите по себе си и му ги дала, а седмица по-късно му донесла още бижута.
Новото дело срещу асеновградчанина показва други завидни форми на въображение. Според прокуратурата в периода от април 2019 г. до 25 февруари 2020-а в София, Пловдив, Бачково и Асеновград Караматев поддържал заблуждение у различни хора, с което им е причинил имотна вреда в общ размер на 31 978,38 лева. Мъжът се преструвал на служител на ДАНС, за да ги накара да му вярват, като дори показвал бързо пред тях карта и значка. Разказвал им за обучения и акции, които провеждал. Бил и кредитен консултант с връзки в банки, който може да урежда заеми, а заради държавната си работа се познавал със служители на НАП, които също да вършат услуги срещу заплащане.
"Ангел го познавам от 2015 г. Тогава работих в охранитена фирма, която пази магазини и банкови клонове. Виждал съм го като клиент. С течение на времето започнахме да се поздравяваме, а после и да си говорим общи приказки", разказа пред Районния съд Александър Нанчев, който е един от измамените. По думите му през 2019 г. засякъл Караматев на центъра на Пловдив. Мъжът му казал, че все още работи в ДАНС, но е и консултант и може да помогне с кредит или на човек, който не си е плащал осигуровките. Нанчев се сетил за своя приятел Иван Бояджиев, който имал малък магазин и взимал заеми, за да движи бизнеса. Оказало се, че е назад и с осигуровки, и щом Александър му разказал за срещата си с Караматев, мъжът поискал да се види с него.
Тримата излезли на кафе в кв. "Тракия". Асеновградчанинът пак показал кожения калъф със значката, а след като се уговорили за кредит в размер на 100 000 лв., от които Иван трябвало да плати 10% на консултанта, Караматев му казал да си напише имената и ЕГН-то на листче, за да провери колко точно са неплатените осигуровки. Двамата имали още една среща, на която Нанчев не присъствал, но разбрал, че Ангел поискал 3600 лв. за осигуровките. Иван Бояджиев вече работел в друга фирма и бил в София, затова пратил на приятеля си пари и го помолил да ги занесе на Караматев.
"Минаха няколко дни и Иван пак ми звъня. Имало проблем и той му поискал 1980 лв. Не разбрахме за какъв период става въпрос. Иван пак беше в командировка, изпрати ми 1500 лв. и ме помоли аз да дам останалите", обясни мъжът пред съда.
След като приключили драмите с НАП, през август Ангел Караматев казал, че започва задвижването на документите за кредитите, но му трябвали 7000 лв. "Трябвало да се дадат пари на неговите хора в банките под фирмата на бонус, да бъдат мотивирани си свършат работата. Иван ми казваше, че му е искал и някакви дребни суми, без да уточнява колко. Били пак за стимулиране, тая сага продължи много време", каза Нанчев. Тъй като Бояджиев вече бил закъсал, Ангел предложил другият приятел да съдейства, като изтегли бързи кредити. Александър обаче бил одобрен само за 3 заема - два за по хиляда лева и един за 800. За да съберат още пари, Караматев отишъл с него и в офис на мобилен оператор, за да вземе два телефона на лизинг, които да продадат. Същото направил и братът на закъсалия Иван.
Ден-два по-късно асеновградчанинът отново се обадил на Александър Нанчев. Негов приятел работел във фирма, откъдето изчезнал скъп телевизор и го обвинили. Сега мъжът бил в ареста и за да го пуснат, трябвало да се купи същият и да го възстановят. "Аз му казах, че няма как вече да взимам каквото и да е на лизинг, а нямам и такива приятели. След един час ми се обади Иван и каза, че Ангел му е звънял за телевизор и той е осигурил човек - Вероника Йорданова. Не я познавах, но бях чул, че му е бивша приятелка", спомня си Нанчев.
Иван пак бил на работа и приятелят му отишъл с майка си да вземе жената и да я закара до магазин за техника. Вътре говорили по телефона с Караматев, който казал какъв точно телевизор търсят. Цената била висока - 2400 лв., което притеснило Вероника, но асеновградчанинът проверил и разбрал, че ще ѝ отпуснат стоковия кредит. След като покупката била направена, Ангел Караматев дошъл до магазина и се запознал с жената, показвайки значката си отново и обещал, че до седмица ще "оправи" кредита. Написал и бележка за това.
"Следващото чуване с него беше на Кръстовден. Тогава той ми се обади и ми разказа, че е в акция за някакъв престъпник и му трябва телефон или таблет, за да го проследи", обясни Александър. Двамата се видели пред кино "Космос" в Пловдив и той му дал един от личните си апарати, а Караматев го огледал, казал, че е хубав и си тръгнал с него. "Този телефон до ден днешен не ми го е върнал. Тогава още го изплащах. Няколко пъти го молих, а той все казваше, че като дойде в Пловдив, ще ми го донесе", каза още Нанчев.
В края на октомври асеновградчанинът отново го потърсил, но с нова схема. С негов приятел щял да кандидатства за субсидии за гледане на крави. "Каза ми, че е голяма далавера и не е за изпускане. Предложи ми и аз да се включа. Той щял да се занимава с евросубсидиите, а приятелят му да отглежда крави някъде в Софийско. Аз трябваше да купя животни за 6000 лв. и щял да ми дава някакъв процент", обясни пред съда мъжът.
Разпитът му продължи повече от 2 часа. В Районния съд днес дойдоха още Вероника Йорданова и бащата на Иван Бояджиев Милен. Вторият частен обвинител не се появи.