Протест срещу увеличението на цената на водата ще се състои в Сливен, съобщи за БТА организаторът на събитието Пепа Генчева, която е общински съветник. Протестът се организира през социалната мрежа Фейсбук и е насрочен днес за 16:00 часа пред сградата на ВиК-Сливен.
"За втори пореден път ВиК операторът в Сливен предлага най-висок процент за увеличение на цената на водата, посочи тя. Така за 2025 г. цената ще скочи с 19,20% от 3,90 лв. на 4,65 лв. за куб. метър." Генчева припомни, че през 2023 г. цената на водата се повиши на два пъти, като исканото увеличение от 2,38 лв за куб. м на 3,50 лв. през февруари бе спряно от подписка на около 2000 души. Подписката бе внесена до председателя на КЕВР Иван Иванов и тогавашния омбудсман Диана Ковачева, която изготви становище в подкрепа на подписалите се. Впоследствие ВиК Сливен през ноември същата година направи второ предложение за повишаване цената на водата, което бе с най-висок процент на увеличение в цялата страна, а именно с 40,7%, като от 2,76 лв. за куб. м предложи цена от 3, 90 лв. – с над 1 лев повече. Предложението се одобри от КЕВР и е факт от януари 2024 г. Тогава кметът на Сливен Стефан Радев коментира, че "увеличението на цената на водата в Сливен е голямо, защото до този момент тя беше категорично най-ниската в страната."
Качеството на предоставената услуга от ВиК - Сливен не отговаря на цената, която налагат на потребителите си, категорична е Пепа Генчева. Няма пречиствателна станция, загубите по ВиК инфраструктурата са големи, не се събират вземанията от некоректните платци.
Протестиращите ще поискат среща с управителя на ВиК - Сливен инж. Пламен Трифонов, като по думите на Пепа Генчева идеята е да му връчат писмено няколко въпроса. Сред тях са защо не се организират обществени обсъждания, кое налага точно в Сливен увеличението да е с най-висок процент и др. Ако управителят го няма, въпросите ще бъдат внесени в деловодството на дружеството.
Управителят на ВиК - Сливен Пламен Трифонов посочи, че цената се формира на базата на утвърдени бизнес планове за срок от четири години, които дружеството изготвя по параметри, зададени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), пише БТА.