- Половината са инвалидни
- Несвързаните с трудова дейност да се извадят от системата на НОИ, препоръчва социалното министерство
Все повече българи се пенсионират по специални условия и с по-малко стаж. През първите девет месеца на годината 81 723 българи са излезли в пенсия. Само половината от тях - около
37 хил., обаче са с достатъчно
стаж и възраст През цялата минала година по нормалния ред са се пенсионирали 51 599, или 59,1% от всички пенсионирали се с лични пенсии. Това обаче е с 5% по-малко от 2022-а.
Законово са регламентирани няколко начина в пенсия да се излезе без достатъчно стаж и възраст.
- Пенсии при непълен осигурителен стаж
Това става по чл. 68, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Тази възможност дава право на хората, които са навършили 67 г., да се пенсионират с 15 г. стаж. Размерът ѝ обаче е много по-нисък - 493,48 лв. (85% от минималната пенсия от 580,57 лв.) През 2023 г. този ред са избрали 13 247. Това е с 10% повече в сравнение с година по-рано. Средният осигурителен стаж на тези пенсионери е 21,6 години.
Делът на пенсионерите с непълен стаж от общия брой на лицата с новоотпуснати лични пенсии за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 22,8% през 2022 г. на 25,7%. Една от причините за това увеличение е разширяването на понятието “действителен стаж” в началото на миналата година. Така в него вече се включват казармата и периодите на репресия. След това се позволи само на репресираните да откупуват действителен стаж. Така стана възможно човек да получава пенсия за трудова дейност без нито един ден работа.
Само преди дни в деловодството на все още неработещия парламент отново се появи законопроект за отпускане на пенсии за репресия. Този път първи внесоха проект Джевдет Чакъров и другите депутати на АПС. Те предлагат сегашните добавки по Закона за репресираните да се превърнат в пенсия за репресия, която да се отпуска при навършване на години за пенсия, без значение какъв стаж има човекът. Предлага се и увеличение на добавките с 50%.
Експертите препоръчват този текст отново да се промени и да се спазва принципът той да обхваща само реално отработено време.
- Пенсии в намален размер
Тази възможност е разписана в чл. 68а от КСО . Тя е за хора, които имат пълен стаж, но искат да се пенсионират до една година по-рано. Срещу това обаче те завинаги ще получават по-малко. Намалението е с 0,4 на сто за всеки недостигащ месец до навършване на възрастта по общия ред. Общо 6837 са избрали през миналата година тази опция. Средно не са им достигали 10,9 месеца до навършване на възрастта. Техният дял е 13,3 на сто от всички новоотпуснати.
- Пенсии за осигурителен стаж на полицаи и военни
Това става по член 69 от КСО. През тази година нужната възраст по този ред е 54 г. и 2 м. Тук е нужно да има 27 г. общ осигурителен стаж, от който 18 г. трябва да са действително изслужени по съответните специални закони. От това са се възползвали 1178 души, или 2,3% от всички новоотпуснати лични пенсии за осигурителен стаж и възраст. Този брой е с 40,9% по-висок в сравнение с 2022 г.
- Пенсии за осигурителен стаж и възраст на балерини, балетисти или танцьори
Това е по чл. 69а от КСО. Тук възрастта е по-ниска- 44 г. и два месеца, а нужният стаж е 25 г. Само 13 са пенсионираните балерини, балетисти и танцьори.
- Пенсии за труд при условията на първа, втора категория
Това е разписано в чл. 69б от КСО. Заради тежкия труд тук са хората, които са работили 10 г. при условията на първа категория труд или 15 г. при условията на втора категория, ако имат сбор от осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете. Възрастта тук също е по-малка. През миналата година тази опция е важала за 5714 души, като броят им е намалял с 8,4%. В първа категория труд обаче сега има и много чиновници. Анализ на социалното министерство предложи да се създаде междуведомствена работна група за изготвяне на анализ и оценка на характера и спецификата на включените в съответната категория труд производства, видове работа и професии. След това да се направи предложение за промяна в Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране. Така в първа и втора категория труд ще останат само на работници и служители, които реално работят при тежки условия. И предложиха да се затвори вратичката, чрез която хора от сектор “Сигурност” се пенсионират още по-рано спрямо това, което позволява отнасящият се до тях чл. 69.
- Пенсии, несвързани с трудова дейност
Те са 5 вида - за военна инвалидност (определя се в зависимост от процента загубена работоспособност и военния чин е между 368,48 и 460,61 лв.); за гражданска инвалидност (между 353,13 и 460,61 лв.); социална за старост (307,07 лв.); социална за инвалидност (между 399, 19 и 491,31 лв.) и персонална пенсия (276,36 лв.). Те са за сметка на държавния бюджет, като през миналата година са отпуснати на 5183 души. Тук ръстът е 19,9%.
От години се повдига въпросът за премахването на социалните пенсии и добавките извън системата на Държавното обществено осигуряване.
Анализът на пенсионната система на социалното министерство препоръча те
да се трансформират в месечни финансови помощи
и да се отпускат по реда на социалното подпомагане. До въвеждането на тази мярка се предлага всички с отпуснати социални пенсии за старост да подават в НОИ веднъж годишно декларация за семейно положение и за годишния доход на член от семейството. Това няма да промени съществено разходите за държавния бюджет, но поне ще гарантира, че ще ги получават само нуждаещите се. Освен това така ще се изчисти картината на финансовото състояние на Държавното обществено осигуряване.
Големият проблем тук е, че сега при отпускането на социалната пенсия за старост има доходен критерий, но той се преценява единствено към момента на отпускане. Веднъж отпусната, нейното получаване в следващите години вече не зависи от материалното положение на лицето.
“Функциите и правомощията на НОИ не позволяват да се определи адекватно обхватът на хората, които имат нужда от социална подкрепа, както и да се извършват оценки на финансовото и имуществено състояние на хората, които ползват права, несвързани с осигурителния им принос”, пише още в анализа.
- 30 520 пък са новите пенсионери с инвалидни пенсии
И тук има увеличение на броя им с около 5%. Основен проблем тук е бавенето на органите на медицинската експертиза. Така за все повече хора се удължават сроковете, през които се изплащат пенсии за инвалидност по експертни решения, чиято валидност вече е изтекла. Експертите настояват сроковете да се спазват и да се ограничат опитите за измами.