Делото е заведено от Александрина Ченишева, майка на Деница - едно от загиналите момичета
Нежелание на разследващите да разкрият виновните за рухналата сграда на централната софийска улица “Алабин”, което е продължило години наред. Това е изводът на Софийския апелативен съд, който осъди прокуратурата да плати 60 хил. лева на Александрина Ченишева. Тя е майка на загиналата Деница Ченишева.
Трагедията стана около 18 ч на 19 септември 2006 г. Сградата, която е паметник на културата и тогава била в ремонт, рухва и огромни късове от бетон затискат автомобила на 26-годишната Деница. Тя е в колата с приятелката си - 24-годишната Петрина Христова. Двете млади жени, които минавали оттам случайно, загиват на място. Деница оставя сираче момиченце на 2 г. и осем месеца. А майката на Петрина - Снежана Ставрева, се изолира в свой свят и напуска София. Разследването продължи 10 г., като 2 пъти беше прекратявано. През годините от прокуратурата така и не успяваха да дадат адекватен отговор защо не могат да го приключат.
“Дали това нежелание за разследване се дължи на невъзможност, некомпетентност, или на друга причина, е без значение по делото”, пишат в мотивите си апелативните съдии. Те критикуват поведението на разследващите и смятат, че то може да се “характеризира с нежелание да изпълнят своите правомощия по закон - да събират доказателства, да разследват, за да се достигне до обективната истина и виновните лица да получат наказания”. Съдиите се спират и на факта, че Александрина била толкова обезверена, че започнала да събира сама доказателства. Двете майки правят свое разследване и се срещат със строителя Николай Александров. Той е ключов свидетел, който много пъти променя показанията си. Първо пред майките твърди, че в деня на рухването е имало бутане на носещи релси и греди. Пред разследващите се отрича от думите си, а в съда дори каза, че ходил на обекта след срутването му, за да слага катинар.
“Опитът гражданин със свои лични усилия да замести държавната структура за разследване говори не просто за липса на доверие в правосъдието, а за безнадеждност”, посочват съдиите. Според тях “бездействието на разследващите в продължение на години, което е коментирано и в средствата за масова информация, бездействието въпреки указанията на съдилищата е убило у Ченишева вярата за възмездие чрез върховенството на закона”. Делото влезе в СГС през 2016 г. Подсъдими бяха собственикът на сградата и управител на фирма “Хрисома” Георги Кирчев, инженер Петър Петров, който контролирал ремонта, Николай Симеонов - управител на “А3-Архитектура и изпълнение” и строителят Манчо Антонов. Срещу него делото беше гледано задочно, защото се оказа в чужбина. Те бяха обвинени 6 г. след рухването на сградата. Четиримата бяха оправдани на три инстанции.