- ГЕРБзадава и въпроса може ли ВСС с изтекъл мандат да прави избор на главен прокурор
- Пеевски поиска нова ЦИК
Имат ли право депутати да ограничават правата на други депутати?
С този въпрос ще се обърне към Конституционния съд лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. И докато не получи отговор, няма да подпише декларацията, която ПП-ДБ поставят като задължително условие за евентуално управленско мнозинство. Магистратите трябва да кажат доколко е позволен исканият от Кирил Петков, Атанас Атанасов и хората на Христо Иванов санитарен кордон около Делян Пеевски и групата му. Те настояват “ДПС - Ново начало” да бъдат изключени от всички възможности за вземане на решения, от шефски постове, включително от зам.-председател на парламента.
От първия ден, в който ПП-ДБ лансираха декларацията си и настояха първо да бъде подписана тя, а след това да се говори за кабинет, Борисов обяви, че текстове в нея противоречат на конституцията.
Първото, което ще попитаме, е за правата на депутатите. То ще е облечено в юридически форми. Имаме ли право да ограничаваме депутати най-общо. Когато имаме решенията на КС, мога спокойно да подпиша или да не подпиша декларацията на ПП-ДБ, заяви Борисов.
ГЕРБ ще се обърне към Конституционния съд и по втора тема, също част от декларацията на ПП-ДБ - дали ВСС с изтекъл мандат може да взема решения, включително за избор на нов главен прокурор. “Промяната” и ДБ настояват за спешно приемане на законови поправки, които да попречат на ВСС да избере Борислав Сарафов за главен прокурор.
Ще попитаме КС тези органи могат ли да работят, или не, уточни Борисов. Ден по-рано обаче Росен Желязков припомни, че съдът вече се е произнасял по темата и ще е противоконституционно, ако депутатите изземат правомощия от кадровия орган на съдебната власт предвид собствения си принос в ситуацията чрез неизбирането на нови членове вече няколко парламента.
Борисов не се притеснява за евентуалното забавяне на съда - отбеляза, че КС много бързо се е произнесъл за преброяването на резултатите от изборите. Може да се окаже, че това Народно събрание е нелегитимно, за да избира каквото и да е. Нищо не пречи да се почака, каза лидерът на ГЕРБ.
Именно темата за изборите пък стана причина Делян Пеевски да поиска смяната на състава на ЦИК.
От кого е назначена ЦИК - от президента. Аз го призовавам, щом има толкова съмнения, да се избере нова ЦИК. Защо ЦИК не си свърши работата? Аз още преди това казах, че ЦИК с този състав е компрометирана и обвързана с една конкретна партия, обясни Пеевски. И подчерта, че не може да каже кой е виновен, ако е имало изборни нарушения - това трябвало да направи КС.
Пеевски обяви, че не разбира скачането на ПП-ДБ по прокуратура, която “ги закриля и им е сложила огромен плажен чадър, шатра”. С уговорката, че не се бърка в съдебната власт, той разкритикува прокуратурата, че нищо не се случило по скандали, свързани с ПП-ДБ - “пачките, пуделите, вътрешния министър Бойко Рашков, Кирил Петков, Асен Василев, митниците, аферите със скенерите, Корал”.
Пеевски попита също защо не се избира нов състав на ВСС, като обвини Христо Иванов, че е спрял процеса в миналия парламент, въпреки че ДПС искали веднага да се мине към смяна.