- Юристи и партийци в спор може ли да се обявят парламентарните групи, за да почне рулетката
- Лидерът на ГЕРБ категоричен, че връща веднага папката на Радев. Убеден, че ще изберат Силви Кирилов за шеф на НС (и бъдещ служебен премиер)
- “Промяната” все пак обмисляла кабинет на малцинството, за да приеме “непринудено” подкрепа откъм "Възраждане"
Има ли авариен изход от блокажа по избора на председател на Народното събрание, през който да започне рулетката за избор на правителство?
Часове преди поредния, шести опит за шеф на парламента юристи и партийци спорят по темата.
Партиите да подпишат споразумение, с което да признаят съществуването на парламентарни групи. Този вариант “24 часа” посочи още в понеделник, позовавайки се на неофициални сондажи, които са правени с юристи. Във вторник идеята изглеждаше още по-лесно осъществима с две уточнения. Че това може да стане, ако председателстващият първото заседание Силви Кирилов изчете от трибуната състава на тези групи. Или пък самите представители на 7-те политически сили в 51-ия парламент изредят от трибуната своите депутати.
Бившият конституционен съдия и преподавател по право от СУ проф. Пламен Киров отново потвърди, че няма пречка за това в конституцията (виж долу).
Други негови колеги обаче предупреждават, без да бъдат цитирани, че подобен ход може да се оспори, дори всички партии да се съгласят да го приложат. Например от президента, допускат в някои партийни централи.
Залогът е как се тълкуват текстовете в конституцията и правилникът на парламента. Той гласи, че “под председателството на най-възрастния народен представител се провеждат само разисквания по избора на председател на Народното събрание, както и самият избор”.
От основните партии, потърсени за коментар на заплетения казус, не реагираха официално на въпросите на “24 часа” може ли първо групи вместо първо председател.
Направи го само Бойко Борисов на края на пресконференцията си, в която обяви, че се отказва да е кандидат за премиер и че ГЕРБ веднага ще върне на президента папката с първия мандат.
Не може парламентарни групи без председател, има правила. Аз си държа по един правист и конституционалист
да не направя глупостите, които правех
със сглобката, непрекъснато ме подвеждаха, коментира лидерът на ГЕРБ.
Против се изказа и водачът на най-малките - МЕЧ, Радостин Василев.
Иначе и 8-те формации, които влязоха в 51-ия парламент, вече са декларирали състава на своите групи в деловодството. Това е станало още на старта на 16-дневното (засега) първо заседание. Часовникът е спрян, докато не се излъчат редовен председател, заместници и не се конституират групите.
А след като отхвърли пътя към бързи нови избори през аварийния изход, Борисов изрази и убеждение, че се работи по алтернативно мнозинство.
Той вярва, че доайенът от ИТН Силви Кирилов днес ще бъде избран за шеф. И че “мнозинството, което ще гласува за Силви Кирилов, ще си избере и правителство”
Тогава обаче
“Промяната” и ДБ ще си понесат всичко, свързано с нови избори или управление с “Възраждане”,
предупреди Борисов.
До вторник вечер обаче публично заявената подкрепа за Кирилов не беше достатъчна, за да мине гласуването. В петък той събра 101 гласа. Депутати от ДБ продължават да отказват подкрепа, което е линия на разнобой в коалицията на вторите. Засега и БСП не оттеглят за шеф доц. Наталия Киселова, иначе 20-те гласа на социалистите ще направят човека на ИТН председател.
Депутатите на Слави Трифонов и ПП-ДБ отказаха във вторник поканата на БСП за среща. Червените чакаха всички без ГЕРБ и ДПС, явиха се МЕЧ и “Възраждане”.
След час разговори трите формации не излязоха с решение, но БСП намекна за възможна подкрепа на Кирилов - ако всички други оттеглели кандидатите си, за да се отпуши парламентът. Но и не скриха, че са
притеснени урологът да е служебен премиер
“Тоя хаос, тая тиня, в които ни поставиха тия момчета за няколко години, оправяне няма”, обобщи пък ситуацията в страната Бойко Борисов. Затова оттеглял кандидатурата си “с облекчение”.
Чак сега си обяснил защо навремето Христо Стоичков и Димитър Бербатов отказвали да играят в националния отбор: В България тоя, който може повече, завистта на средняците, на малките хора винаги взима връх, затова сме и на това дередже.
Освен че ПП-ДБ ще си понесат отговорността за засилването на държавата към нови избори, Борисов отправи и друго сериозно предупреждение - вота в Румъния.
“Видяхте докъде ни доведе румънският модел - крайнодесният да е там срещу всички останали. Това чака и България. Тя не е изолирана от тези процеси.
Те не виждат заплахите”,
коментира лидерът на ГЕРБ неочакваната победа на първия тур на популиста Калин Джорджеску. И като подчерта, че той има 105 млн. последователи в Тикток при 22 млн. население на Румъния, попита останалите политици: “Разбирате ли какво се случва по света и каква е кибер атака?!”
Третото предупреждение на лидера на ГЕРБ бе категоричното напомняне, че най-страшно би било да се извади етническата карта.
“Внимавай с Кърджали” го предупреждавали всички важни политици в света, разказа той. Направи го в контекста на настояванията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Пеевски.
“С тези ми опоненти (“Ново начало” и АСП - бел. ред.) съм много внимателен, подготвям структурите за голяма битка с тях. Затова съм в Дулово, Силистра, Кръстава. Кой друг ходи там? Вие не ги знаете къде са на картата, а аз знам - битката ми е с Доган и “Ново начало” в тия райони. Докато тия (ПП-ДБ - бел. ред.) стоят и само купиха едно Хитрино”, избухна той. И прогнозира, че на следващите избори тази битка ще е още по-тежка.
Ако в НС си мислят, че ще стигнат по-бързо до изборите, нека все пак да имат предвид мнението и на нас - българските избиратели. Те (политиците - бел. ред.) може да имат голямо търпение за своите намерения и в своите преговори в политическата интрига, но нашето търпение като избиратели не е безкрайно. По-добре е да има диалог и разговори между партиите, само така може да се търси обща консенсусна позиция. Лошото е, че до този момент аз не виждам сближаване на тези позиции, коментира пък вицепрезидентът Илияна Йотова. И подчерта, че на “Дондуков” 2 чакат партиите да си избират първо председател, за да започнат консултациите за връчването на мандатите.
Днес - на 17-ия ден от блокажа на парламента, Румен Радев се прибира от посещението си във Виетнам.
По неофициална информация на “24 часа” ПП-ДБ са обсъждали все пак да предложат кабинет на малцинството, когато вземат втория мандат, въпреки че имат скромните 37 депутати. Не става ясно как би била облечена подкрепа от “Възраждане” и възможно ли е изобщо ДБ да преглътнат това.
Проф. Пламен Киров: Депутатите да не се държат като в замръзнало кралство и да чакат някой да ги размрази
Възможно е да бъдат конституирани парламентарните групи и без избран председател, но само ако парламентът гласува, че приема правилника на 50-ото НС, категоричен е шефът на катедрата по конституционно право в Софийския университет проф. Пламен Киров.
По думите му това не означавало, че “едни хора просто трябва да се подпишат и да покажат списъка от банката”.
“За да стане, трябва да се гласува нормално решение за продължаване на дейността на стария правилник. Дали ще го инициира председателстващият Силви Кирилов, дали народен представител, но Народното събрание трябва да има такова решение”, убеден е той.
Проф. Киров е категоричен, че в правилника на парламента
не пише, че първо се избира председател
“Записано е на какви условия трябва да отговарят парламентарните групи, за да могат да се формират - минимум 10 народни представители; че не може една коалиция да се разпадне на отделни самостоятелни групи, след като се е явила като коалиция; че не може да има парламентарни групи на независимите депутати; че не може един депутат, който напуска парламентарната си група, да премине към друга”, посочи юристът.
Даде и пример със заседанието миналия петък, когато в парламента се проведоха дебати, имаше реплики, дуплики и лични обяснения.
“Това са все правила, които се съдържат в правилника. След като
вече ги прилагат де факто,
могат да гласуват решение на Народното събрание, с което да ги прилагат и де юре”, тълкува той.
Проф. Киров открои още, че в правилата за избор на председател на НС не е посочено, че народните представители могат да гласуват “въздържал се”. Там се казва, че той се избира с гласовете на повече от половината. При гласуването обаче имаше “за”, “против” и “въздържал се” - това също са постановки от правилника, въпреки че ги няма като норма във временните правила за избор на шеф на НС.
Според конституционалиста няма проблем и в това, че е записано, че групите се вписват в регистър от председателя, защото в момента имало изпълняващ длъжността.
“Има една мисъл на съдия Джаксън, много известен американски съдия във Върховния съд на САЩ - че конституцията не е договор между самоубийци. Тя трябва да се прилага, да дава отговори на това как да се управлява държавата, а не всичко да застива като в замръзналото кралство и да се чака отнякъде да ни огрее слънцето и да ни размрази”, обясни образно проф. Киров.
Според него може да се избират и парламентарни комисии, но тогава трябва да са същите като тези, посочени в стария правилник.