КС в решение обявил, че парламентът с бездействие носи вина за неподновения състав
В деня, в който ГЕРБ се отказа от нови сглобки и обяви, че ще върне първия мандат, един от водещите юристи на партията - Росен Желязков, обясни защо не могат да подпишат декларацията на ПП-ДБ в частта за законодателни инициативи. Именно тя е условието на “Промяната” и ДБ да се говори за мнозинство.
Част от точките в декларацията са за спиране избора от ВСС на Борислав Сарафов за главен прокурор, тъй като мандатът на органа на съдебната власт е изтекъл.
“Има две решения на Конституционния съд относно правомощията на ВСС в ситуации, за които принципът за континуитета на мандата на съдиите взима превес пред мандатността”, напомни Желязков в отговор на призивите на ПП.
Първото произнасяне на съда е от 2022 г., но според него по-интересно е решение 13 на конституционните съдии от 2010 г. “То казва, че съдебната система е с гарантирана независимост и не може друг орган да я замести в изпълнение на правомощията, особено когато този орган със своето бездействие е допринесъл за това да не бъде подновен съставът”, обясни бившият председател на парламента.
Настоя, че оспорването на процедура по избор може да стане само на база ново тълкувателно решение на КС или през съобразяване със старо такова. Прието ад хок законодателство, което предотвратява изпълнението на правомощията на друга власт, е намеса в принципа за правовата държава, категоричен бе Желязков.
“Искането да се приеме нарочен акт или закон, с който процедура, която е от легитимен орган - ВСС, независимо от това дали ни харесва неговият състав, в случай когато Народното събрание от 44-ото до 51-ото не е положило каквото и да е старание да подмени състава му, е пряка политическа намеса в работата на независим съдебен орган и на изпълнителната власт на съдебната система - ВСС. Това е изкушение. Ако създадем подобен прецедент, представете си какви закони ще приемаме занапред за която и да е от другите две власти!”, предупреди Желязков.
Напомни, че още преди два месеца е имало заявки за питане до КС дали ВСС е в пълнотата на своите правомощия, но бившите им партньори не ги задвижили. “Няма как КС да бъде в удобен състав, за да даде необходимото тълкувателно решение, така както си го представят някои”, вметна Желязков.
Категоричен е, че дали с решение, или със закон осуетяването на процедурата ще доведе до искане за противоконституционност, произнасяне на КС и процедурата ще се върне там, откъдето е била спряна. Единственият конституционен начин е парламентът да подмени състава на ВСС от своята квота.
“Какво искат - да подпиша декларация, в която юристите казват, че 3 неща са противоконституциони?”, попита ден по-рано лидерът Бойко Борисов. При положение че в парламента не могат да се обединят за председател и премиер, къде ще се намери “толкова светла личност” за главен прокурор, продължи той. А вчера вметна по темата за Сарафов: Не виждам срещу ПП-тата дела да се водят.
И друг текст от декларацията на ПП-ДБ тълкува Желязков - за законодателство, което да “имплементира ограничителните мерки по актове на партньорски държави”. Напомни, че имаме подписани споразумения с над 100 страни. Например в момента президентът е във Виетнам, България има договор за всеобхватно партньорство и иска да го издигне до стратегическо. Означава ли това, че санкциите от подобна държава трябва да важат и в страната ни, попита юристът.
“Разбираме какво искат да кажат колегите, но когато заченките на една законодателна техника е безпринципно от една страна, а от друга е нефелно, тогава стигаме до ситуации с обявените текстове в конституцията за противоконституционни и пропадането на 10-годишните усилия да се вдъхне живот и доверие в реформата на съдебната система”, заяви той.