Всяка година плочата на субконтинента навлиза с 5 сантиметра под Евразийската
Индийската континентална плоча може да се разцепи на две, а Индия просто да изчезне под Китай. Това предполагат последните изследвания на активността на земната кора в района на Индийския субконтинент.
Под повърхността на Земята кипи движение, за което често забравяме, а сега ново проучване показва, че се случват драстични промени на територията на Индия. Там, под повърхността, Индийската континентална плоча може да се разцепи на две. Но не напречно на две отделни части, а хоризонтално на слоеве.
Земята отвътре много наподобява пъзел с много части, някои големи и други по-малки. Има няколко гигантски океански плочи и много по-малки континентални плочи, по чийто брой учените засега не са постигнали съгласие. Въпросните плочи плуват във вътрешната разтопена мантия на Земята. Когато магмата от ядрото на планетата изригва нагоре, където има пукнатини, плочите се изместват, като това движение често е от порядъка на няколко сантиметра за година. При това движение плочите може да се разместват по различни начини, някои се раздалечават една от друга, други се приближават, трият се и се подпъхват.
Изследването на това историческо събитие, за което разказва “Дойче веле”, кара учените от Германския изследователски център по геонауки (GFZ), работещи с колеги от Националния институт за геофизични изследвания на Индия и Свободния университет в Берлин, през 2007 г. да нарекат индийския полуостров “най-бързия в света”.
Сблъсъкът на Индийската плоча с Евразийската плоча е създал величествените Хималаи - най-високата планинска верига в света. Като цяло почти всички земни маси са резултат на подобни сблъсъци, но в различни мащаби. На това движение на плочите дължим и редовни силни земетресения в региони като този около Хималаите.
Хималаите са едно от спиращите дъха географските чудеса на Земята, формирало се преди около 52 милиона години. По време на епохата еоцен, която продължила от около 56 млн. допреди 34 млн. години, Индийската плоча (която по това време била остров) се сблъсква с Евразийската и в крайна сметка се образуват най-високите планини в света. Учените са на мнение, че в продължение на десетилетия Индийската плоча е устояла на дълбоко потапяне в мантията (т.нар. субдукция) и вместо това се е струпала хоризонтално под Евразийската плоча. Въпреки това съществува и друга позиция, според която
Индийската плоча в действителност се “потапя” под Евразийската плоча и се разтопява в магма
Международен екип обаче поема в трета посока при свое изследване. В тяхното изследване се твърди, че Индийската плоча, лежаща под района на Тибет, преживява процес, известен като разслояване, при който горната част на плочата се трие по Евразийската, докато долната част се отделя и “потапя” в мантията.
“Не знаехме, че континентите могат да се движат по този начин, а това е доста фундаментално за науката”, казва Дуе ван Хинсберген, геодинамик от Университета в Утрехт пред изданието Science.
Учените отдавна предполагат, че тектоничните плочи могат да се разгънат по този начин. Плочите представляват слоеста комбинация от плаваща кора и по-плътна горна мантия. Когато се притиска и уплътнява, плочата може да се разцепи по слабата граница между слоевете. Но процесът е изучаван предимно във вътрешността на дебели континентални плочи и симулиран в компютърни модели. “Това е първият път, когато той е уловен в действие в спускаща се плоча”, казва Ван Хинсберген.
Как влияе подобно подземно движение на повърхността?
Най-лошото, което се случва, е, че Индия постоянно губи част от своята територия вследствие на тази динамика под земната обвивка. Най-многолюдната държава в света се е придвижила с около 2000 км към Северна Азия през милионите години след този исторически сблъсък. Всяка година Индийската плоча се придвижва с около 5 сантиметра към Евразийската, а с това и “под” Китай.
Съществува ли вариант Индия напълно да изчезне от картата на Земята?
Следвайки логиката, че тектонските плочи имат определен фиксиран размер и това движение кара Индия да се “свива”, простият отговор би бил да, но дали нещата действително стоят по този начин?
“Ако Индия продължи да се бута под Евразийската плоча, страната в крайна сметка ще изчезне”, казва Сабрина Мецгер, геофизик в Германския изследователски център по геонауки. Но Мецгер казва също, че скоростта, с която Индийската плоча се блъска в Евразийската, ще продължи да намалява.
“Така действат подобни сблъсъци - казва Мецгер, - в един момент те спират”. Всъщност Индийската плоча е била много по-бърза преди милиони години. Така че няма нужда от паника, казва още Мецгер, като добавя, че Индия може да загуби земя по съвсем друга причина, а именно заради повишаването на морското равнище, определяйки тази опасност като по-сериозна.
В крайна сметка подобни проучвания в тази сфера на науката са ключови. За съжаление, някои региони често страдат от “динамиката”, която се случва под земната кора, земетресенията носят неизмерими загуби, а силата да знаем причините и да сме способни да премерим рисковете вероятно биха ни помогнали в бъдеще да открием нови начини за справяне с този реално съществуващ проблем.