Лидерска среща сега няма да има, решили Борисов и хората му. Ще отида, ако и когато екипите ни вече са подготвили параметрите за коалиционно мнозинство, обясни той.
На този етап червените линии не изглеждат пробиваеми и май
единственото, което ще договарят, е дата на изборите
Но историята учи, че големите кризи изискват нестандартни решения.
В такава екстравагантна посока звучи предложението на Борисов да оглави “за малко” кабинет, а лидерът на ДСБ Атанас Атанасов - парламента. С ясен и кратък мандат: влизане в еврозоната и приет бюджет, след което да се оттегли и тогава да отидем на избори. 8-ият пореден вот е неминуем, но поне преди него може да се свие дупката в бюджета.
И още едно послание/оферта отправи Борисов, говорейки с уважение и носталгия за политиката от старата школа. Той визира нейния представител проф. Веселин Методиев, бивш депутат и министър в правителството на Иван Костов. И вероятно неслучайно с това засвителства уважение към старата десница и очерта мост, на който евентуално да се срещнат с днешните ѝ представители.
За двата сюжета по Борисов, описани артистично от самия него с думи и невербална комуникация, виж в текстовете и снимките долу.
Оглавен от него кабинет за 3 месеца и пак избори, но преди това - бюджет и влизане в еврозоната
Нещо като огледално предложение на това за “технически” шеф на парламента, чийто избор да отпуши работата на законодателния орган, а после да се оттегли - така прозвуча офертата на Бойко Борисов за временен кабинет, който той да оглави.
Ако аз съм министър-председател, март месец можем да успеем за еврозоната. На 12 декември ни е прозорецът, в който можем да влезем с 3% дефицит, и ако съм аз премиер, можем за март 2025 г. да говорим за еврозоната да ни приемат. Светът се преподрежда, за месец-два-три можем да се измъкнем от блатото, обясни той идеята, която започна да артикулира миналата седмица.
Лидерът на ГЕРБ поднови офертата това да е правителство заедно с ПП-ДБ, ИТН и БСП. И този път конкретизира, че ако бързо се излъчи, до края на март то ще е успяло да свърши голямата си цел - финансова стабилизация и членство в еврозоната.
С всеки изминал ден червените линии и кордони се увеличават, не намаляват. Искам да го прекъсна. И е справедливо от тях (ПП-ДБ - бел. ред.) председател на НС, от нас премиер. Предлагам да се успокоим, да пробваме 2-3 месеца, ако не стане, февруари-март или април отиваме на избори, но няма да имаме съмнение, че сме пропуснали някакъв шанс.
Ако се разберем - в сряда избираме председател на парламента, президентът Радев пуска мандата, след седмица има правителство
При вариант Атанас Атанасов председател, Бойко Борисов премиер, подписано, описа той. Обясни, че предлага лидерът на ДСБ да оглави парлаламента, защото щеше да е ротационният председател, ако не се беше разпаднала сглобката.
В случай,, че останалите не са съгласни, пожела успех в избирането на най-възрастния депутат Силви Кирилов от ИТН за служебен премиер, завърши Борисов.
Избор на Кирилов обаче означава, че ПП-ДБ легитимират “Възраждане” пред европейските ни партньори, предупреди той.
Ако пък нестандартният сценарий проработи, планът е бюджет 2025 се гласува след 12 декември, “а догодина редовното правителство ще предложи мерки за няколко години дефицитът да се свие”.
Към 12 декември ще сме с 3% дефицит
След това дефицитите варират, но редовното правителство, като предложи план как се намалява дефицитът, държавите членки го приемат, обясни Борисов защо е важно към тази дата България да е излъчила редовен кабинет. А парламентът е показал, че може ударно за 20 часа да гласува финансовата рамка.
Формулата му изключва управление с Пеевски, Доган и МЕЧ. Начинът да се изолира определена партия е чрез оставянето ѝ в опозиция, за какво ни е тогава декларацията за санитарен кордон, в която има 3 противоконституционни точки, заяви Борисов.
По отношение на Бойко Борисов министър-председател, а Атанас Атанасов председател на парламента -
твърдо не, отсече обаче Слави Трифонов
В писмо до медиите лидерът на ИТН настоя, че с партията му преговори за мнозинство и председател на парламента ГЕРБ не са водили, а само за “моментното състояние на държавата”
От “Промяната” и ДБ реагираха 5 часа по-късно. За нас Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение. Няма да участваме в търговия за постове, гласи позицията им. Допълват, че основната му цел била да блокира работата на НС, за да не бъде спрян изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор за следващите 7 г.
Интересна публикация във фейсбук профила си обаче направи евродепутатът им Радан Кънев.
За всички ентусиасти за нови избори - това са резултатите от президентските избори в Румъния (...). Победителят в първия тур получаваше според проучванията между 5 и 7%, четвъртият беше втори, третият, който е действащ премиер, уж сигурен първи. А петият е кандидатът на най-силната партия, от която е досегашният президент и доскоро беше премиер…
С изненадващата победа на първия тур популистът Джорджеску разбърка “сигурните” кандидати на системните партии, а между двата тура на президентските има и парламентарни избори.
Та кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, само едно е сигурно - грешни са. И
резултатът ще е по-лош от страховете ни,
ама дори не знаем в каква посока, написа Кънев.
Страната върви по тънък лед и е важно да се пресичат всякакви лъжи и конспирации, защото сме в “информационна война, в която путинистите са много добри”, включи се с аналогии на процесите в Румъния и бившият депутат от ПП-ДБ Владислав Панев.
Когато направиш коалиция между взаимно изключващи се партии (социалисти и либерали), и двете губят. (...) Когато системните партии вършат глупости, се появяват нови популистки звезди. Не можеш да биеш популистите на техен терен. Едната копейка, която дори не беше включена в социологията, победи с 22%, другата взе 14 - общо 36% за проруски кандидати, коментира той.
Политици от “втората линия” може да градят доверието, съветва “брилянтният” проф. Методиев
Двамата си зам.-председатели Томислав Дончев и Даниел Митов заедно с бившия председател на парламента Росен Желязков излъчи ГЕРБ за преговарящи в опитите за постигане на “временно” мнозинство.
Излъчваме трима от най-сериозните хора, излъчете и вие, за да подготвим лидерска среща, за да има смисъл -
точно тази оферта е отправил лидерът на ГЕРБ към председателя на ДСБ Атанас Атанасов, разказа Борисов за диалога дотук.
Аз съм участвал в една-две срещи с Кирил и Асен в един манастир, след това във всички срещи в НС, като се правеше сглобката. Във всички срещи и законодателството, което сме приемали, съм се подписвал пръв. Ако искате да гледате шоу и да застанем с Кирил и Асен и да се надвикваме, от моята висота няма да го направя. Ще отида, ако има защо - ако екипите са казали, че може да има мнозинство и парламент, емоционален бе Борисов. Отсече, че няма да ходи “да се моли” на Асен Василев да увеличава дефицита от 18 на 36 млрд., а и
партията този път не дава
До момента Борисов лично взе участие в срещите на партията с ИТН и БСП. Оказа се, че се е обадил лично на Атанас Атанасов и депутата от “Да, България” Ивайло Мирчев, тогава предложил председателски пост за ПП-ДБ и премиерски за ГЕРБ.
Разговорът бил “най-приятелски, никакво изкусителство нямаше в тези предложения”, описа той. “И му казах (на Атанасов - бел. ред.), за да не говорим по телефоните, защото службите са на президента Радев, ще ви пратя Даниел Митов. И той отиде там на “Кърниградска”.
Едва след този контакт Борисов предложил разговора с преговорните екипи. Обясни, че не отказва лидерски, но поставя граница: Като дойда, искам да е готово, да узаконим с думи и подписи. В говорилня не искам да участвам. С тези хора сме говорили по 4-5 часа. Те имат една-единствена цел в момента - как да обяснят на най-интелигентите избиратели, че с “Възраждане” е приемливо. Само това им е проблемът. Знаят как са наричали Костадинов. Аз за “Възраждане” и Костадинов не съм казвал една обидна дума, уважавам ги, че са стегната и организирана партия.
ПП-ДБ не усещат как “Възраждане” ги прехваща, “ще ги изяде и ще ги изплюе”, предупреди Борисов.
И въпреки че отново не сдържа своята язвителност към вторите, обяснявайки, че всеки един от заместниците му има по-голяма електорална тежест от формациите във втората коалиция, Борисов даде нови знаци. В края на пресконференцията си той сподели колко е бил впечатлен от тв интервюто на проф. Веселин Методиев - бивш депутат и министър в правителството на Иван Костов и един от основателите на ДСБ. “Беше брилянтен. Политиците от старата школа са... Какво ниво имаше едно време”, заяви по негов адрес лидерът на ГЕРБ.
А фокусът в тезите на историка бе именно как може да се гради стъпка по стъпка изгубеното доверие.
Единственият път е да се мине през някаква компромисна формула, която обаче да не предизвика нов отлив на избиратели. А за това се изисква много голямо умение, каквото за момента не виждаме, коментира проф. Методиев пред bTV.
Станал съм народен представител, когато, през зимата на 1995 г., лидерите не си казваха “добър ден” в сградата на парламента, а единственото, което можеше да ги сближи тогава, бе, че много хора пушеха. И не се случи с магическа пръчка преодоляването на това тежко състояние, цялата технология отне много време, докато се появят “Обединените демократични сили”, върна той назад.
Дали сега е възможно, не смея да кажа. Не познавам средата. Нужни са обаче политически хора, които вземат цялата тази трудност върху себе си и бавно и полека започнат да преодоляват недоверието. Политически хора от ръководствата на съответните партии, отвътре. Но такива, които не са на първа линия, посочи професорът.
Напомни, че една лична нападка или емоция съсипва усилия, полагани със седмици. А по повод настояването на ПП-ДБ за открити срещи коментира: Може в разговори, които не са медийни, едно политическо послание да намери по-меки форми и тогава да се постигне някакво съгласие. Разговорите пред камери не ми звучат убедително. Да искате от всички политически дейци такова високо ниво на куртоазия на публичните разговори не е реалистично. Второ, част от избирателите им не искат такова нещо от тях - те си искат техните хора.
Методиев направи и любопитна аналогия с Италия - през 70-те години държавата там се проваля, но обществото се развива динамично. Така е сега у нас, затова “българските политици не са изправени в ситуация, в която обществото е готово рязко да стане и да смени държавата. То ги наблюдава и изчаква”.
А сега Италия е добрият пример в Европа с Марио Драги, защото залогът за това събиране обратно на доверието е личността на лидера на изпълнителната власт, посочи още Методиев. Но
не “равно отдалечен”, а равно близък -
всички да му имат доверие, подчерта той.