"Руската страна ясно демонстрира своите способности." Това изречение на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков след използването на нов тип ракета казва ясно това, което занимава сега руското ръководство: изстреляната в четвъртък ракета по украинския град Днепър беше замислена като предупреждение и заплаха.
Преди това Украйна за първи път използва американски ракети ATACMS, които могат да поразяват цели на разстояние до 300 километра. Тогава руският външен министър Сергей Лавров заплаши с ответни действия.
Но и след изстрелването на ракетата Москва продължи да се заканва: "Ясно бяха очертани и контурите на по-нататъшната реакция в случай, че нашите опасения не бъдат взети предвид", каза Песков пред руската информационна агенция "Интерфакс", пише "Дойче веле".
Това дава някаква представа за това какво може новата ракета, за която се твърди още, че е способна да носи и ядрени бойни глави. И по всичко личи, че тя е изпълнила предназначението си, тъй като заплахата изглежда е осъзната.
Среща на Съвета НАТО-Украйна
Реакцията на НАТО не закъсня: по искане на Украйна генералният секретар на Алианса Марк Рюте свика заседание на Съвета НАТО-Украйна. Този съвещателен орган беше създаден за диалог в кризисни ситуации. Новата руска ракета представлява точно такава ситуация.
"Светът трябва да реагира", настоя украинският президент Володимир Зеленски. Още в четвъртък вечерта той заяви, че това, което вижда в момента, е че войната става все по-мащабна и по-брутална, но не и силна реакция (на изстрелването на руската ракета).
Германският канцлер Олаф Шолц определи това развитие като "ужасна ескалация", която показва "колко опасна е тази война".
Китай също взе отношение. В Пекин говорителят на Министерството на външните работи Лин Цзян призова всички страни да проявят сдържаност, а Русия и Украйна - да "създадат условия за бързо прекратяване на огъня".
Колко страшна е ракетата "Орешник"?
Каква е тази ракета, която предизвика такова вълнение? По думите на руския президент Владимир Путин става въпрос за "експериментална хиперзвукова ракета". По телевизията той каза, че Русия е "изпробвала в бойни условия една от най-новите руски ракетни системи със среден обсег на действие". Освен това Путин увери, че хиперзвуковата ракета може да бъде оборудвана с ядрени бойни глави и не може да бъде прихваната.
Не е ясно дали ракетата "Орешник" наистина е толкова опасна, колкото твърди Кремъл. Според властите в Днипро тя е поразила инфраструктурен обект и е ранила двама цивилни. Представител на правителството на САЩ заяви във Вашингтон, че новата ракета не е това, което наричаме "game changer" – нещо, което променя коренно нещата.
И тогава възниква въпросът колко нова е всъщност въпросната ракета. Министерството на отбраната на САЩ приема, че моделът е базиран на руската междуконтинентална балистична ракета RS-26, а Фабиан Хофман, който изследва ракетните технологии в Университета в Осло, не смята, че това е напълно нов тип оръжие. "Бих се изненадал, ако Русия може да създаде (такава ракета), без да използва поне 90% от съществуващите разработки и без да канибализира части от RS-26", казва Хофман.
Представител на американското правителство също заяви, че Русия вероятно разполага само с няколко такива ракети.