Целта на споразумението е да станем с Румъния пълноправни членки от 1 януари 2025 година
Възможно ли е това лято да не чакаме на Маказа, а директно да пътуваме за Гърция без проверки?
Оптимистична вест в това отношение дойде от Будапеща, където министрите на вътрешните работи на Австрия, Румъния, България и Унгария се договориха за приемането на нов пакт за опазване на външните граници на ЕС, с който да проправят пътя за влизането на двете балкански страни в Шенген, предаде австрийската агенция АПА.
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер говори за изпълняването на "следваща важна стъпка в посока гласуване" на срещата на вътрешните министри от ЕС през декември. Той заяви, че все пак окончателното решение ще бъде взето през декември и поиска "да преминем от другата страна на моста едва когато стигнем до него".
Румънският вътрешен министър Каталин Предою каза на пресконференция, че Австрия вече не налага вето по въпроса. Той заяви, че е уверен, че до края на годината Румъния ще постигне успех по отношение на приема си в Шенген.
"Днес в Будапеща преминахме през много важна граница", подчерта той.
Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер също заяви, че пълното присъединяване на България и Румъния е възможно да се осъществи през януари. Еврокомисарят по въпросите на миграцията Илва Йохансон каза, че се надява двете страни да бъдат приети в Шенген през януари, тъй като са изпълнили необходимите критерии.
Представеният от вътрешните министри пакет за опазване на външните граници предвижда страните участници в срещата в Будапеща ще изпратят общ контингент гранични служители, които ще бъдат разположени на българско-турската граница, каза Пинтер, цитиран от БТА.
Подробностите и точният брой на служителите, които всяка страна ще изпрати, ще се решат до декември.
Освен това, на границата между Румъния и България граничният контрол ще продължи още известно време, обясни Карнер.
Карнер похвали резултата от досегашните усилия. Преди ветото на страната ни през 2022 г. на източната граница на Австрия се залавяха по около 70 000 души, в момента са 3000, "движим се в посока нула", заяви той.
Българският вътрешен министър Атанас Илков каза, че България е положила много усилия в областта и ще изпрати още около 1100 гранични полицаи.
Унгарското председателство на ЕС иска да се стигне до официално единодушие по въпроса по време на среща на вътрешните министри на ЕС на 12 декември.
От март тази година Румъния и България са част от "въздушния Шенген", с който бяха премахнати проверките по морските и въздушните граници. Пълното присъединяване към зоната за безвизово пътуване ще се осъществи с отварянето и на сухопътните граници.
Вижте какво пише в споразумението, което ни отваря врати за Шенген:
България и Румъния ще продължат поне с 6 месеца прилагането на граничен контрол по сухопътните си граници след влизането им в Шенген по суша.
Това се съдържа в подписаното днес в Будапеща споразумение между вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария. То бе огласено в Х от унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС.
Споразумението трябва да проправи пътя към пълноправното ни приемане в Шенгенското пространство за свободно пътуване.
„С цел облекчаване на миграционната тенденция, която може да възникне като непосредствена последица от липсата на вътрешни граници, [унгарското председателство, Румъния, България и Австрия се разбраха] да продължат прилагането на контрола по вътрешните граници в съответствие с член 25а, алинеи 4 и 4 от Шенгенския граничен кодекс между Унгария и Румъния и между Румъния и България за първоначален период най-малко от шест месеца, за да бъде предотвратена всякаква сериозна заплаха за държавната политика или вътрешната сигурност", гласи един от параграфите на документа.
Целта на споразумението е България и Румъния да станат пълноправни членки на Шенген от 1 януари 2025 г.
Въпросът ще бъде включен в дневния ред на Съвет „Вътрешни работи" в Брюксел на 12 декември.
Единствено заради ветото на Австрия двете страни влязоха в Шенген само по въздух и по вода.
„В дух на солидарност" ще продължи подкрепата за България при охраната на външната граница на ЕС с Турция. Това ще стане чрез разполагането на многонационален полицейски контингент от 100 граничари – 15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния.
„С подписването и прилагането на тази декларация страните се съгласяват да инициират необходимите стъпки за приемане на формално решение на Съвета на ЕС за определяне на дата за премахване на контрола върху физически лица по вътрешните сухопътни граници с и между Република България и Република Румъния до края на тази година", завършва текстът на споразумението.
Същевременно страните отчитат, че през първите 9 месеца на 2024 г. нелегалните влизания в България са намалели с 47 на сто, в Румъния – с 53 на сто, а в Австрия – с 67% в сравнение със същия период през 2023 г.
Намаляването на молбите за убежище за същите времеви рамки е спаднало съответно с 40%, 75% и 57,3%.
Всичко това се дължи на засилената подкрепа на агенцията за охрана на външните граници Фронтекс, финансовата подкрепа на ЕС и дошлите като последица инвестиции в техническото укрепване на границите.