- Полицията разкрива около половината регистрирани посегателства над ученици, сред нападателите има и жени
- В регистъра на педофилите ще влизат само осъдените окончателно, но те са малко, жертвите и родителите им мълчат от страх и срам
"Татко, ела да ме вземеш. Един чичко се опита да ме изнасили."
11-годишно дете звъни разплакано на баща си около 19 ч на 20 май тази година в Мездра. Моли го незабавно да отиде при него, за да го прибере. Действието се развива в центъра на града. Момиченцето е придърпано в храстите до общината от непознат мъж. Успява да се измъкне от лапите му, но след като извергът е задоволил нагона си. Полицията арестува 37-годишен мъж за престъплението. Вече е подсъдим. Травмата за детето остава завинаги. Това е поредният случай с посегателство над малолетно.
Жертвите на педофили се увеличават в последните 3 години, показа проверка на "24 часа" в данните на прокуратурата.
През 2021 г. малолетни и непълнолетни, с които е блудствано или са изнасилвани, са 467. През 2022 г. вече са 508, а през 2023 г. - 586.
В данните има още една притеснителна тенденция. За всички години малолетните жертви (до 14 г.) са много повече от непълнолетните - (14 - 17 г.). За 2023 г. например малолетните жертви са 358, а непълнолетните - 228.
Това обаче са цифри само за разкритите случаи, при които има обвиняеми или разследвания. Сексуалното посегателство над деца е сред т.нар. латентни (скрити) престъпления, защото често жертвите не се оплакват от срам или от страх. Това са блудства, изнасилвания, но и склоняване към проституция, принуждаване към разврат по интернет и други форми на посегателства над деца.
Въпреки това МВР и прокуратурата регистрират и разследват все повече педофили. Данните на националната полиция за страната очертават тенденцията. През 2021 г. са регистрирани 547 престъпления по глава "Разврат" от Наказателния кодекс, извършени спрямо деца. През 2022 г. са 551, а през 2023 вече са 629. До края на октомври т.г. са 527. За всички години МВР е разкрило извършителите на половината от тези посегателства.
Любопитното е, че сред тях има и жени, макар и процентът да е незначителен. От началото на 2021 г. досега са задържани и обвинени общо 38 насилнички на деца.
Няма информация колко от тях са осъдени окончателно. Точно тези педофили ще влизат в Националния регистър, за чието действие миналата седмица беше публикуван проект на наредба. В нея няма да попаднат разследваните, нито тези, които все още не са чули окончателната си присъда.
Осъдените за педофилия през последните години не са много, показа проверка на "24 часа". От 2021 г. до днес на последна инстанция във Върховния касационен съд са стигнали 63 дела. Повечето са с потвърдени присъди, но има и намалени наказания, както и върнати дела. По тях често липсват свидетели, оттеглят се показания. Често блудствата са в семейства, които живеят в малки населени места. Нападателите пък са роднини, учители, приятели, познати и непознати.
Сред осъдените има ужасяващи случаи на гаври. Понякога извергите са с криминални прояви зад гърба си. Точно такъв е случаят на 36-годишния мъж от Варна, който в началото на 2024-а получи 15 г. затвор заради блудство с 6-годишно момче. Той е рецидивист. Първата му присъда за същото престъпление е от времето, когато е бил непълнолетен и щеше да е вписан в регистъра, ако той работеше.
Знаково от делата за педофилия е това на организатора на конкурси за красота Стоян Стоянов-Златния. През 2019 г. 70-годишният тогава мъж получи 5 г. затвор, след като стана ясно, че е блудствал с малолетни момичета в периода 2010 и 2011 г. Правел го в София и в Слънчев бряг.
В последните години педофилите влизат в крак с новите технологии, сигнализират неправителствени организации. Знаят добре, че преносимият телефон, с който разполага почти всяко дете, е лесно средство за бързото осъществяване на контакт и комуникация с него. Затова си правят профили в приложения и сайтове, в които сърфират непълнолетни, а понякога и малолетни.
Последната акция у нас срещу педофили, върлуващи в интернет, беше проведена в средата на октомври, когато ГДБОП арестува 9 мъже на възраст от 35 до 48 г. Властите установяват, че те са карали децата да си правят голи снимки и видеа онлайн. Гнусните кадри са иззети при претърсванията в домовете им.
"Данните от нашия мониторингов доклад в раздел "Закрила на детето от всички форми на насилие" показват, че за 2023 г. блудствата с деца са били 129, а изнасилванията 14", коментира пред "24 часа" юристът Георги Еленков от Национална мрежа за децата. Цифрите са получени от омбудсмана. Различават се с тези на прокуратурата и МВР, които отчитат всички форми на сексуално насилие над малолетни и непълнолетни, включително и по интернет, склоняване към проституция, трафик и други.
Според Еленков реално случаите на сексуални посегателства над деца са много повече. Миналата година в Националния център за безопасен интернет са обработени над 46 300 сигнала за онлайн насилие срещу малолетни и непълнолетни. Огромната цифра показва, че само малка част от сигналите до НПО-тата стигат до МВР и прокуратурата. 95% от тях са за сексуално насилие.
Тази година от януари до края на септември броят на обработените от центъра сигнали е над 293 хиляди.
"Тук отново засягаме проблема за противоречивите и разпокъсани данни, събирани от институциите. Друг проблем е това, че много хора, сред които специалисти, работещи ежедневно с деца, неглижират очевидни случаи на насилие над тях. Проблем е и продължаващият регрес в системата на закрила над детето. Има и чисто процесуални пречки, които в някои случаи не позволяват събран на досъдебното производство с технически средства доказателствен материал да бъде приобщен по наказателното дело. Всичко това, за съжаление, създава предпоставки за увеличаване на случаите на насилие и сексуални посегателства над деца", казва Еленков.
По данни на Национална мрежа за децата 95% от малолетните и непълнолетните насилници са били обект на насилие. 80% от употребяващите наркотични вещества също са малтретирани, 95% от проституиращите са били сексуално насилвани в детството си, а 78% от настанените в места за лишаване от свобода като деца са преживели насилие под някаква форма.
Справки на организацията за 2023 г. сочат, че у нас има само две детски психиатрии, 3 детско-юношески пространства за психично здраве и 22-ма детски психиатри.
"Крайно недостатъчен ресурс за това едно дете да може да бъде подкрепено от рано", твърдят експерти от Национална мрежа за децата пред медията ни.
С малолетните и непълнолетните, които са жертви и свидетели на насилие, днес се работи в т.нар. синя стая. Според организацията в България към момента има 70 стаи, но реално функциониращите са 30.
Отново според Национална мрежа за децата сигналите за домашно насилие на 112 за първите 9 месеца са били над 40 хиляди, като 40% включвали и изпратена линейка. Най-страшното било, че 22% от тях се повтаряли и идвали от един адрес. Статистика, с която организацията разполага, показва, че само до септември тази година от домашно насилие има толкова пострадали деца, за които са издадени заповеди за защита, колкото за цялата предходна. Всички тези данни са предоставени на организацията от Главна дирекция "Национална полиция".
Според Катя Кръстанова от Фондация "Асоциация Анимус" в училищата имало множество случаи на насилие, но те били прикривани, за да не пострада имиджът на институцията, както и делегираните бюджети. Казуси с гаври и удари между ученици, които стават обществено достояние, сривали реномето на учебното заведение. Поради тази причина понякога те се запазвали в тайна и се решавали при закрити врати, без намесата на специализираните за това служби.
Кръстанова твърди, че трябва да се обърне внимание на травмите върху децата, които се появяват вследствие на разпитите им в съда, когато са свидетели, докато двамата им родители са в залата. Травмиращото било, че се налага да си припомнят по няколко пъти неприятни за тях преживявания, които са ги наранили емоционално в миналото.