Байдън дава на Украйна забранени от ООН противопехотни мини
За първи път от началото на войната Киев е поразил Русия с далекобойните британски ракети Storm Shadow.
За това съобщи “Блумбърг”, позовавайки се на анонимен западен служител. Питан дали от Острова са дали зелена светлина на украинската армия, говорителят на британския премиер Киър Стърмър заяви, че кабинетът отказва да коментира “оперативни въпроси”.
Непотвърдени кадри, които в сряда бяха качени в телеграм, показват как местни жители събират отломки от ракетите, паднали в село Марино край Курск. Източници от Даунинг стрийт коментираха пред в. “Таймс”, че “има много убедителни причини”, поради които Лондон внимава какво говори, за да не даде “предимство на Путин” на фронта.
Военният министър на Украйна Рустем Умеров явно също се придържа към обран изказ, като нито отрече, нито потвърди дали изстреляните ракети са Storm Shadow. Той само заяви, че армията “използва всички средства, за да защити страната ни”. Британският му колега Джон Хийли добави, че “действията на Украйна на бойното поле говорят сами за себе си”. Твърди се, че зелената светлина за Storm Shadow е отговор на разполагането на
10 хил. севернокорейци на фронта на страната на Кремъл,
което се смята за “голяма ескалация” на войната.
Според анализатори с новия ход Киев, който само 36 часа по-рано за първи път удари Русия с американските ATACKMS, поставя началото на нова фаза във войната. Има опасения, че атаката с британско-френските ракети поставя Великобритания в полезрението на руския президент Владимир Путин. Той неведнъж е предупреждавал, че подобни действия ще се гледат като съюз между Лондон и Киев. По-рано Ройтерс съобщи, че Путин е готов да седне на масата за преговори с бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп, за да обсъдят прекратяване на огъня в Украйна. С последните действия на Киев обаче е възможно Кремъл да се почувства още по-предизвикан.
Според информацията, предоставена от пет източника, близки до Кремъл, Путин е готов да преговаря за териториално разделение на Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Той обаче изключва големи отстъпки, а освен това настоява Киев да се
откаже от амбициите за членство в НАТО
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че “президентът постоянно е заявявал, че е готов за преговори”.
Същевременно отиващият си президент на САЩ Джо Байдън отново даде зелена светлина на Киев за оръжие, което досега отказваше да предостави, а именно забранените от ООН противопехотни мини. Съгласно Отавската конвенция производството и използването на противопехотни мини е забранено, като има малки изключения, главно с цел обучение. Договорът влиза в сила през 1999 г. Към момента 164 страни са част от него - повечето са го ратифицирали, в това число и Украйна. Сред тях обаче не са нито САЩ, нито Русия.
Според Пентагона доставките на мините за Украйна “е една от най-полезните стъпки, които администрацията на Джо Байдън може да предприеме, за да забави напредъка на Русия”.
На този фон в Киев редица западни посолства временно затвориха поради опасения от масирана ракетна атака. Предпазните мерки бяха взети, след като Кремъл обеща отговор на украинската атака дълбоко в Русия с американските ракети ATACMS. Дейността си прекратиха дипломатическите мисии на САЩ, Италия, Испания и Гърция.