Всички общини изпитват остър дефицит на средства за сметопочистване, извозване, преработка и депонииране на отпадъците. В това бяха категорични 36 общински кмета от София област, Благоевградска, Кюстендилска и Пернишка област. Те дадоха безпрецедентна съвместна пресконференция, за да оповестят проблемите които срещат с управлението на отпадъците и недостига на средства.
"Повишаването на такса смет е неизбежен процес, но се стремим това да стане плавно а не драстично, за да е поносимо от нашите съграждани и да постигнем поне малко по-добро съотношение между приходите и разходите", каза председателят на Сдружението на Югозападните общини кметът на Сандански Атанас Стоянов.
Разходите за поддържане на чистотата растат с повишаване на минималната работна заплата, инфлационните процеси, разходите за поддръжка на вече изградени инсталации и съоръжения и др. задълбочават системния дефицит във финансирането на услугата. Кметът на Благоевград Методи Байкушев обясни, че с предвиденото около 20% увеличение на такса смет, ако бъде прието от Общинския бюджет, приходите ще са около 10,5 млн. лв., а разходите - 16 млн. лв. Той посочи още, че на ден общината събира 70 тона боклук. "Според проучване 70% от отпадъците се генерират от домакинствата, останалите - от бизнеса. В същото време бизнесът има 70% дял в приходите. Тази несправедливост ще бъде преодоляна с въвеждането на принципа "замърсителят плаща".
Кметът на Петрич Димитър Бръчков пък бе категоричен, че въпреки отложения с 1 г. начин на формиране на таксата "замърсителят плаща", от 1 януари 2026 г. отново няма да има готовност за това. "Общините дофинансират дейностите по сметосъбиране, извозване, преработка и депониране. Това обикновено става за сметка на спортните, културни и др. дейности. Голяма част от общините нямат инсталации. Нямат средства за инфраструктура, нова техника, инсталации, съдове. За първи път имаме организирано осъзнаване на системен проблем и организиран опит за решаването му", каза кметът Бръчков. Държавата трябва да се намеси да окаже помощ на общините при подготовката и въвеждането на принципа "замърсителят плаща", категорични бяха кметовете.
Почти всички общини ще вдигат и други данъци като данък сгради и данък МПС, такси и др.
Данъчните оценки на недвижимите имоти не са вдигани от години, а в същото време пазарните цени растат. Така и приходите от данък сгради не са реални, обясниха кметовете. Категорични са, че в момента липсва диалог между местната, изпълнителната и законодателната власт.