С избирателна активност 19,44 на сто завърши местният референдум за Бузлуджа в Казанлък вчера, съобщиха от общинската избирателна комисия. Това означава, че предложението, предмет на допитването, не беше прието, тъй като пред урните се явиха по-малко от необходимите по закон 40 процента от гражданите с право на глас в общината. Числата говорят, че от общо 62 099 души с избирателни права в неделя в 89-те избирателни секции са гласували едва 12 075 човека. За да бъде референдумът успешен, трябваше да си направят труда да гласуват поне 24 839 души.
Хората следваше да отговорят с "да" или "не" на въпроса "Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост "Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?". Според резултатите с "да" са отговорили 11 240 човека - те са 93,08 процента от гласувалите, "не" са казали 611 души, недействителните бюлетини са 223. В един от пликовете, пуснати в урните, не е намерена бюлетина.
Това не означава, че въпросът за монумента е приключен. На практика по проблема съществува и план Б. Сега на ход са общинските съветници, които могат да упълномощят кмета на общината да поиска имота директно от областния управител на Стара Загора, тъй като настроенията на казанлъчани са в тази посока, въпреки ниската избирателна активност, а и законът го позволява. Още повече, че аварийният ремонт на монумента може да стане с пари от Европа - за целта вече са осигурени 6,9 милиона лева. В този смисъл се изказа в неделя председателят на местния парламент Николай Златанов, след като гласува. Според него, за такова решение на местния парламент ще се намери нужното мнозинство от съветници.
Пак в неделя, когато още не бяха излезли резултатите от допитването, кметът на Казанлък Галина Стоянова каза, че ако се стигне дотам да решава местния парламент при неуспешен референдум, това ще е решение на общинските съветници. Тя самата не би инициирала доклад за подобно решение, защото, по думите й, "за мен е много важно мнението на хората, които днес ще гласуват". "Но ние ще продължим да настояваме пред държавата да се намери решение за бъдещето на паметника "Бузлуджа", каза още Стоянова, според която по темата може да се организира и национален референдум.