- Съвсем логично е 3 януари да е почивен ден и за учениците в Пловдив, каза кметът Костадин Димитров
- В София още няма заповед, Терзиев призовава МОН да вземе единно решение за цялата страна. Общините да си преценят, съветват оттам
16 дни коледна ваканция ще имат тази година повечето ученици у нас. Министерството на образованието няма да обяви 3 януари за неучебен ден в цялата страна, но напомни на кметовете, че те имат право да пускат децата във ваканция извънредно до три дни.
Ученическата ваканция започва на 21 декември и по графика на МОН е до 2 януари включително. Така
3 януари - петък, остава единственият учебен ден за първата седмица от новата година
И ако семействата пътуват, трябва да се приберат и да пратят децата на училище за ден, а после следва почивният уикенд.
Че им “подаряват” петъка, вече обявиха кметовете на Стара Загора Живко Тодоров, на Велико Търново Даниел Панов и на Видин Цветан Ценков.
Бургас се присъединява към идеята, потвърди пред “24 часа” кметът Димитър Николов. Благомир Коцев, кмет на Варна, в понеделник ще издаде заповед за същото, обявиха от общината. Съвсем логично е 3 януари да е почивен ден и за учениците в Пловдив, каза кметът Костадин Димитров.
Засега за София подобна заповед не е издадена, въпреки че именно столичният кмет Васил Терзиев отправи до просветното министерство предложението 3.01. да бъде обявен за неучебен ден в цялата страна.
С мисъл не само за учениците на София, а за всички деца кметът Терзиев ще направи предложение до министъра на образованието. Надяваме се, че това ще бъде в полза както на работата на учители и ученици, така и на личните планове на семействата, съобщиха от Столичната община. Ден по-рано Борис Бонев предложи през инстаграм 3 януари да се обяви за неучебен в столицата. Очакваме кметът да издаде заповед, за да може вашата ваканция да бъде удължена, обърна се лидерът на “Спаси София” към децата в социалната мрежа.
Съгласно Закона за предучилищното и училищното образование в компетенциите на министъра на образованието и науката е да се обявят за неучебни дни или неучебни дни - за учебни, напомниха от Столичната община. Но от ведомството на проф. Галин Цоков отвърнаха, че всеки кмет има правото сам да прецени.
Графикът на ваканциите е изготвен още през юли и тогава са взети предвид 93 становища, а Столичната община няма такова. Следва
да се има предвид, че графикът на учебното време касае стотици хиляди семейства
и всички обсъждания за неговите промени и корекции следва да са резултат на внимателно обсъждане, подчертаха от министерството.
Така всъщност от МОН обръщат внимание и на факта, че много работещи родители ще трябва да организират кой да гледа малките им ученици, ако се окаже, че почиват ден повече. Подобен проблем се получи през септември, когато Васил Терзиев изненадващо обяви празника на столицата 17 септември за неучебен ден в София със своя заповед от предната вечер.
Вероятно затова засега кметът все още обмисля колко да почиват софийските ученици и продължава да настоява, че по закон това е само от правомощията на МОН. Общината ще спазва закона, а “извънредни или непредвидени обстоятелства”, както е записано в него, не са наличе по отношение на 3 януари, казват от екипа на Васил Терзиев.
Накрая от министерството напомниха, че допълнителен ден ваканция ще наруши законовите изисквания за броя учебни дни в годината.
Дори с удължаването на ваканцията на учениците до 5 януари включително те пак ще почиват по-малко от депутатите. Според правилника на парламента коледната ваканция е от 22 декември до 10 януари и ако бъде запазена в тези срокове, първият работен ден на депутатите ще се падне 15 януари. Така те ще имат 25 дни ваканция.
Съкращаване на почивните им дни може да има само с решение на пленарната зала. 51-ото НС още не е приело правилника си, тъй като докато няма избран председател, работата му не може да стартира.