Избран е вече седми поред - единайсетокласник от Математическата гимназия, а моделът се възприема и в Бургас
“Чудната елха” е младежка инициатива, която набира скорост от година на година в Стара Загора. Ученици и институции чрез дарения и базари набират средства в помощ на центровете за настаняване от семеен тип. В града те са около 20. Миналата година по Коледа дарителската кампания събра около 13 хиляди лева, с които купиха дивани и други вещи. Младите хора спортуват с питомците на центровете, водят ги в зоопарка. Тази година са решили и
да коледуват заедно с тези деца
Инициативата, родена по предложение на средношколци от езиковата гимназия “Ромен Ролан”, е сред основните приоритети на институцията “Млад омбудсман” в Стара Загора. След като от 1997 г. насам градът пръв в страната започна да избира свой млад кмет от средите на учениците в средните училища, от 2018 г. отново първи в България той избира и свой млад омбудсман. По това време обществен защитник на Стара Загора е Надежда Чакърова, която днес е заместник-кмет на общината. По-късно по модела на Стара Загора идеята била възприета и в Бургас.
Как работи моделът? Представители на всички средни училища се подготвят с идеи и инициативи, обществено жури определя най-полезните и атрактивните, като избира и най-достойния за млад омбудсман сред кандидатите.
Тази година бе избран седмият поред млад обществен защитник - единайсетокласникът от Природо-математическата гимназия “Гео Милев” Адриан Георгиев. Заместничката му Анастасия Грозева е от същото училище. В тяхната програма е заложено да направят повече в областта на културата и за популяризирането на българските празници и традициите сред връстниците си и фокус върху спорта и на гражданското образование.
Идеята за младежкия омбудсман е да защитава интересите на младите хора пред институциите. Наред с това - да насърчава и развива младежките инициативи и доброволчеството в името на младежкото самоуправление.
“Това са интелигентни млади хора с голям потенциал. Ако намерят подходяща среда да изявяват себе си, ще го направят с много лека подкрепа от наша страна - например при общуването им с институциите, нещо, за което те няма как да са подготвени. Имат много инициативи, понякога и странни, но имат нужда някой да им помага в тяхната реализация, да им сътрудничи, за да бъдат те още по-окрилени в работата си” - така вижда своята роля днешният омбудсман на Стара Загора Иванка Сотирова. Тя е с почти 50-годишен педагогически стаж на учител и знае как да работи с учениците. Неслучайно младите наричат нейния офис свой втори дом. Успяват да намерят “златното сечение” между задълженията си на ученици и удоволствието от доброволната обществена работа.
“Конкуренцията между училищата в града е голяма, но аз се опитвам да им внуша, че когато се стремят да привличат активните млади, точно този състезателен характер между тях трябва да се неутрализира. Защото, независимо от това кой е бил предишен или сегашен омбудсман, те нищо не могат да направят сами, ако не работят в екип”, казва още Сотирова.
Доказателство е работата на Съвета на младите омбудсмани.
В него са 34 души,
тъй като всяко средно училище в Стара Загора изпраща там свой представител. “Идеята за съвета е да подпомага младите омбудсмани в тяхната дейност и в инициативите. Всички имат идеи и правим календар за тези инициативи”, разказва пред “24 часа” председателят на съвета Кристиан Конов, който тази година е абитуриент в Гимназията по облекло и хранене “Райна Княгиня”.
Сега предстои иновативна кампания за по-разумно шофиране. Поводът е 17 ноември - Световният ден в памет на загиналите по пътищата. “И тъй като сега много гимназисти вземат шофьорски книжки и подкарват свои или на родителите си автомобили, заедно със Съюза на автомобилистите в България искаме да покажем пред младите хора нагледно какви са
опасностите при несъобразено шофиране",
обяснява Кристиан Конов. Досега той работеше с младия омбудсман Валентин Глушков, чийто мандат изтече. Глушков тази учебна година е абитуриент от Математическата гимназия.
“През мандата ми основната ни идея беше да заложим на науката и на иновативното образование. През март проведохме Месец на науката, през който в рамките на 3 седмици учебните заведения в града имаха възможност да представят свои добри страни пред обществеността. Например не знаехме, че във Второ основно училище имат Клуб по история, в който малките ученици правят макети на исторически забележителности. В училище “Иван Вазов” е голям интересът към екологията, там спечелиха конкурса “Млад еколог”, организиран от Младежкия общински съвет в Стара Загора. Те представиха технологии за разделно събиране на отпадъците и нагледно с компостери показаха на публиката как се разпадат отпадъците в земята - битови и небитови. Езиковата гимназия демонстрира макети на различни местности, дело на ученици от техния Клуб по география. Възпитаници на Математическата гимназия направиха
демонстрации в 3D принтирането
Мои съученици изработиха макети по биология, каквито много училища нямат - проектирахме човешко око, което е много сложен орган, а също и сърце. Така успяхме да съединим в едно различни науки. На хората от града им бяха интересни ученическите демонстрации в регионалната библиотека", разказва Валентин. В Месеца на науката ученици от горните класове посещавали по-малките и изнасяли пред тях уроци по химия, за да се убедят те отрано, че химията не е страшна, а забавна. Имало и уроци за безопасен интернет.
Новият омбудсман Адриан Георгиев има идея Месецът на науката да бъде разширен в Пролетта на науката.
Сред старозагорските тийнейджъри
сега са много популярни куизовете
- викторини, които младите омбудсмани организират, като сами измислят въпросите в тях. Последният засега беше по повод Деня на народните будители. За Деня на Стара Загора 5 октомври имаха куиз за историята на града. Преди това учениците чуха лекция на историци за изчезналите сгради в града, след това отговаряха за личностите на Стара Загора. Например участниците получават 10 снимки и трябва да познаят хората на тях. Имало и забавни въпроси - какви са били първите обитатели на старозагорския зоопарк. Отговорът е: две мечета.
Тийнейджърите обичат да се изявяват и във викторината
“Хиляда причини да се гордеем, че сме българи”,
посветена основно на историята. Тя се провежда в навечерието на Трети март, започнала е при предишните омбудсмани със съдействието на педагогическите съветници в училищата. Всяко от тях участва с отбор от трима души. Сега я разширили с темата “Гордея се, че съм старозагорец”. В тази част участниците трябва да покажат, че познават родния си град, като например назоват три парка, трима поети, трима художници, свързани със Стара Загора. Тази година 60 ученици, включително и доброволци при организацията, бяха наградени от кмета Живко Тодоров с екскурзия до Пловдив.
“Като млад омбудсман успявах да отделя много време на моите връстници, за да решаваме и техни проблеми. Ако преценяхме, че въпросите не са от нашата компетентност, ги отнасяхме към общинския омбудсман. Мога да обобщя, че младите старозагорци нямат сериозни проблеми в училище, по-скоро им липсва информация за бъдеща реализация. Търсеха ме например с въпроси как се образува балът при кандидат-студентите по медицина. Съдействал съм и на хора с лични проблеми в семейството. Доверяваха ми се въпреки малкия ми житейски опит”, споделя още Валентин Глушков.
За добрите практики на старозагорските млади омбудсмани неотдавна разказал зам.-министърът на младежта и спорта Петър Младенов при посещението си в Албания, гордеят се младите активисти от Стара Загора.