"Туризмът е структуроопределящ отрасъл за нас, над 50 000 души са ангажирани през летните месеци. За това е много важно да създаваме добри правила за подобряване на качеството на тяхната работа. В последните години ние се намесихме и като директен оператор на остров Св. Анастасия и с всяка година имаме ръст в броя на посетителите. От 2021 година до 2024 Община Бургас бележи ръст в нощувките, съответно в броя на приходите", каза кметът на Община Бургас Димитър Николов.
"Важните теми, по които да се отвори дискусия – насърчаване на инвестиции, дигитални решения, зелени инициативи, а морето не е провинция, за нас е много важно да черпим опит от големите професионалисти в туристическия бранш, за да вървим напред, каза той.
"Фондация "Конрад Аденауер" се вписа полезно и прагматично не само на държавно ниво, но и конкретно в регион Бургас, каза от своя страна, каза той.
По време на срещата изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Смилян Вълков посочи, че безработицата в Бургас е сред най-ниските в страната. Той изрази мнение, че устойчивост на туристическия сектор може да бъде постигната именно чрез хората, заети в него. Според Вълков трябва да се направи масирана реклама на ресторантьорския и туристическия бизнес. Според изнесените от него данни Агенцията по заетостта е издала 31 000 разрешителни за работа на чужди работници през тази година. 13 500 от тях са за сезонна работа именно в сферата на туризма. Най-често разрешителни биват издавани на хора от Непал, Турция, Индия и Узбекистан, пише БТА.
България има централна роля по отношение на туризма в региона. Страната е важна не само предвид морската си граница, но и заради стратегическо си разположение, коментира директорът на фондация "Конрад Аденауер" в България Норберт Бекман-Диркес. Той се включи в конференцията "Устойчив туризъм в България: предизвикателства и перспективи" в Бургас. Форумът бе организиран от Община Бургас, Българската академия на науките и фондацията, и събра представители на централната и местната власт, кметове на крайморски общини, туроператори, собственици на места за настаняване.
"Вече 30 години организираме различни мероприятия, с които се опитваме да бъдем полезни за България, да пренасяме добри практики, да повишаваме квалификациите на хората и възможностите за развитие. В наше изследване, свързано с инфраструктурата, обхванахме цяла Югоизточна Европа, и виждаме каква централна роля играе България. Една от поуките, които си взехме, е, че наистина трябва да събираме заедно експерти на различно ниво и хората, които вземат решения по важни теми, за да направим решаващи стъпки напред в развитието на туризма, да имаме по-добра свързаност и да работим в мрежа по отношение на летищата: Бургас, Варна, Пловдив, София. Искаме нещата да станат конкретни и да имаме конкретни резултати, а не само да се говори за това", посочи Норберт Бекман-Диркес.