Губим хиляди декари с ценни гори, животински видове, влошават се условията за живот в населените места, изтъкна областният управител Христина Янчева
Човешка небрежност стои в основата на 90% от пожарите в Пловдив и региона, които от началото на годината до края на октомври наброяват З124. 63 от тях са в горски фонд. Едни от най-големите бедствия бяха около Песнопой, Дондуково, 40-те извора, сметището в Цалапица, утайките в Катуница, както и запалени промишлени предприятия около Пловдив.
Данните изнесе шефът на пожарната ст. комисар Васил Димов в областната управа. По думите му 10 на сто от пожарите са заради климатичните условия или с умисъл.
"Климатичните промени ни изправят пред нови предизвикателства и трябва да използваме опита от тази година. Губим хиляди декари с ценни гори, животински видове, влошават се условията за живот в населените места. Наложителни са спешни мерки, които да намалят риска от пожари чрез засилване на контрола от институциите и активна работа на местната власт по превенция", коментира областният управител проф. Христина Янчева. Самата тя беше на не един пожар тази година.
Според Димов условията се влошават от буйната растителност, продължителното засушаване и високи температури, така и лошото стопанисване на горски, полски фонд и урбанизираните територии.
Другият голям проблем са тежките пожари на депата за отпадъци, складовете за съхранение и преработка на пластмаси, както и незаконните сметища, които заедно с автомобилния трафик, отоплението и запрашаването, допълнително допринасят за влошаване на качеството на въздуха.
С цел намаляване на риска от възникване на пожари в незаконни сметища се препоръчва изграждане на видеонаблюдение на местата, на които най-често се обособяват нерегламентирани сметища, повишаване контрола от страна на общинските и държавните структури и налагане на санкции.