Не за съставяне на редовно правителство или за избора на председател на Народното събрание, а по политики са си говорили ГЕРБ-СДС и "БСП - Обединена левица", които се срещнаха в 8,30 часа тази сутрин в парламента. Разговорът им продължи около час и бе закрит за медии.
"Това не беше преговорен процес за съставяне на правителство, а среща, на която говорихме по национално отговорни теми, които вълнуват българското общество", обясни лидерът на БСП Атанас Зафиров след края на срещата. Социалистите излязоха пред медиите, за да разкажат за разговора си с ГЕРБ, които пък влязоха във втората си предвидена среща за деня с "Има такъв народ". Темите на разговор са били държавния бюджет за 2025 г., необходимостта от гарантиране на хората, жалбата на БСП до Конституционния съд за промените в основния закон, здравеопазване, гарантиране на енергийната независимост на страната и попълването на регулаторите и новите съдебни органи.
"Считаме, че трябва да се намери решение, което да гарантира, че всички кадрови действия, в т.ч. в съдебната система изборът на главен прокурор и на председател на Върховния административен съд, да бъдат реализирани от органи, които са в рамките на своя конституционен мандат, на мандата, с който са излъчени", обясни Румен Петков. За това настояват и от ПП-ДБ, които са против Висшия съдебен съвет, който е с изтекъл мандат, да може да избере нов главен прокурор. Процедурата вече започна, като има само един кандидат за поста - настоящият и.ф. Борислав Сарафов.
В 11,00 часа започва днешното пленарно заседание, което е продължение на първото. На него депутатите ще направят втори опит да си изберат председател, след като в понеделник не успяха. Кандидатите тогава бяха пет - Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Андрей Цеков от ПП-ДБ, Петър Петров от "Възраждане", Наталия Киселина от БСП и Николета Кузманова от ИТН. На срещата си ГЕРБ и БСП не са стигнали до решение на въпроса и изглежда и днес няма да има избран шеф на парламента.
Зафиров потвърди, че и днес БСП ще издигне кандидата си Наталия Киселова и обясни, че тя е политик, който може да "мобилизира достатъчно широк кръг подкрепа, да даде ясен сигнал, че политическите партии са склонни да отстъпят назад от тясно партийните си интереси". И БСП били отстъпили, издигайки нея, тъй като тя не е член на партията, а е от гражданската квота.
"Въобще не са обсъждани такива теми, още по-малко пък конкретни имена или конкретика за каквото и да е било, т.е. темата за съвместно управление не е обсъждана на днешната среща", отговори Зафиров на въпрос дали са обсъдили възможността за съвместно управление.
Двете формации обаче са стигнали до съгласие да се отложи с две години либерализацията на пазара на електроенергия.