1/5 от избраните дебютират, ще е пленарната зала с най-малко жени
С наследени от юбилейния 50-и парламент съотношения между силите, които правят излъчването на правителство почти невъзможна мисия, стартира новият. Но и не само затова ще е мандат на наследниците.
В 51-ия трима кметски наследници сядат зад банките. Досега беше само синът на кмета на Симитли Апостол Апостолов. Стефан Апостолов е депутат от ГЕРБ от 44-ото НС насам, винаги рекордьор по преференции в благоевградската листа. “Нормално е - хората ѝ виждат как работим аз за общината и той за тях в събранието”, казва баща му и не отрича, че вотът за двамата вероятно е свързан. На 27 октомври футболният съдия взе 7607 лични гласа и се изстреля отново от последен до първи. И докато новината, че Апостолов- младши пак е депутат, не е новина, две други имена развълнуваха поитическите среди.
От ГЕРБ влиза и синът на кмета на Разлог Красимир Герчев - Иван. Той пренареди листата с почти 6700 преференции и стана втори. 33-годишният дебютант в НС е мениджър на медицински център и предприемач. Член е на ГЕРБ повече от 10 г., организационен секретар на кампаниите на партията. Съпругата му е лекар, имат 2 дъщери.
В ПП-ДБ пък изненадващо експремиерът Николай Денков избра да е представител на столичния 25-и МИР и така остави извън парламента едно от знаковите лица на “Промяната” - Калина Константинова. Но пък
направи депутат Айлин Пехливанова,
дъщеря на кмета на Хитрино Нуридин Исмаил. Тя пренареди шуменската листа и с 2400 преференции и стана втора след академика, мандатът от района за ПП-ДБ обаче бе само един. Пехливанова веднага влезе в устата на политическите опоненти заради непоколебимия вот на хитринци за демократичните сили, който се наблюдава от няколко предсрочни вота насам. Тя е завършила икономика и бизнес администрация в Американския университет в Благоевград. Работи в семейна фирма за производство на фермерски местни и млечни продукти.
Това обаче ще е парламентът с най-малко жени в последните години. Те са едва 47 при 64 в миналия мандат. Най-много представителки има в групите на ГЕРБ - 16, и на “ДПС - Ново начало” - 9. В тази на Делян Пеевски те са и най-много като съотношение - близо 1/3 от общо 30 депутати. В ПП-ДБ жените са 8, а в групите на АПС и на МЕЧ са само по една.
Преди равновесието между половете в новия мандат силно да се наруши, те бяха близо 1/4 от избраниците - 57 в 49-ото НС, 54 в 47-ото НС, а в двата суперкратки парламента преди това - 57 и 56. Най-много жени имаше в последното изкарало пълен мандат 44-о НС - 65, което прави цели 27%.
Най-млад и в този мандат ще e 24-годишният Георги Кръстев от ГЕРБ
Дойенът, който ще бие първия звънец, пак е 73-годишният доктор от “Има такъв народ” доц. Силви Кирилов.
Класацията на ветераните продължава да се води от Рамадан Аталай от “Алианс за права и свободи”, който
започва 14-ия си мандат -
на банката е от 38-ото събрание през 1997 г. насам. Към него се присъединява и д-р Хасан Адемов, който се завръща. Бившият социален министър в кабинета “Орешарски” започва 11-ия си мандат, като не бе прекъсвал от 38-ото до 47-ото НС включително, а последните 3 пропусна. Също от групата на АПС е Ремзи Осман със 7 мандата зад гърба. Той е бил депутат още в 7-ото Велико народно събрание и до 41-ото без прекъсване.
Вляво пък се завръща Кирил Добрев,
който бе депутат от 40-ото до 44-ото НС. Сам се отказа, за да се посвети на партийна работа, но после Нинова го изключи.
Повече от 1/5 са новобранците в този мандат.
Сред тях е Даниела Райчева от ГЕРБ, координатор на партията в 25-и МИР в София, където водач бе Бойко Борисов. Тя стоеше от дясната страна на лидера на брифинга му миналата седмица. Мениджър по образование, Райчева е била кмет на столичния район “Нови Искър”.
Морският капитан Любомир Загоров от Варна пък влезе от гражданката квота ГЕРБ, като пренареди листата с рекордните 5271 лични гласа.
Преди него приза за преференции в тази листа държеше Славена Точева, която рязко загуби доверието на лидера и напусна парламента преди година.
С преференции, разбъркали листата на София - област, влиза и досегашната общинска съветничка Ябленка Трайкова от Костинброд.
В ПП-ДБ ново лице, но от стара политическа фамилия е Джипо Джипов. Той е син Никола Джипов Николов, депутат от СДС в 38-ото и 39-ото НС, част от прословутия кръг “Агнешки главички”. Джипов младши е общински съветник в Разград трети мандат. 37-годишният предприемач е завършил строително инженерство в Лондон. Баща е на 3 деца.
8 поставят ново начало в политическата си кариера в групата на Делян Пеевски
Сред новите лица е Айсел Мустафова с рекорд за Шумен по преференции (3332), като почти всички са от община Върбица, където “ДПС - Ново начало” взе 84%. Бакалавър по финанси от Икономическия университет във Варна и магистър от Лесотехническия в София, през юли инж. Мустафова е била назначена от служебния земеделски министър Георги Тахов за член на управителния съвет на Североизточното държавно предприятие.
Дебютират и адвокатката от Видин Ваня Василева, и специалистът по автотранспортна техника Красимир Красимиров, бивш съветник и зам.-кмет на Тетевен.
С лицата на младежката си организация обновява своята група БСП - Габриел Вълков и Атанас Атанасов. От хората на Мая Манолова влиза Андрей Вълчев, минал през краткото 45-ото НС с “Изправи се! Мутри вън!”. Най-известното попълнение обаче е Наталия Киселова, която вече няма да ни обяснява конституцията от тв ефира сутрин като експерт, а от трибуната. Преподавателката от СУ е доктор по конституционно право, специализирала е в Кеймбридж и Москва, била е съветник и секретар по правни въпроси на президента Росен Плевнелиев.
Най-много новобранци логично влизат с най-новата политическа сила - МЕЧ. Лидерът ѝ Радостин Василев вече е бил депутат и от ИТН, и от “Промяната”, от останалите 11 само трима имат парламентарен стаж - Деян Петков и Николай Радулов също бяха в парламента от ИТН, а Виолета Комитова изкара кратък мандат от “Български възход” на Стефан Янев. Сред новите от МЕЧ са журналистът Кирил Веселински, земеделският производител Борислав Петков, адвокат Христо Расташки, енергийният експерт Красимир Манов.
Най-популярното име в този мандат е Иван - 8 депутати се казват така. Седем са Красимир, а шестима - Николай.
Има адаши по име и фамилия. Като например Атанас Атанасов - от ПП-ДБ и от БСП, Георги Георгиев - от ГЕРБ и от “Възраждане”, Искра Михайлова - от “ДПС - НН” и от “Възраждане”.
Деница има и в ГЕРБ (Сачева), и в ПП-ДБ (Симеонова), Даниела Дженева и Даниела Райчева са колежки в ГЕРБ, Виолета има във “Възраждане” - Кърпачева, и в МЕЧ - Комитова, а Цвета Караянчева от ГЕРБ е адашка с Цвета Рангелова от “Възраждане”.
Бившите премиери и в този мандат ще са трима - Бойко Борисов, Кирил Петков и Николай Денков. Други
31 депутати са били министри и зам.-министри
Най-много са в ГЕРБ с участници от трите кабинета “Борисов”.
Вече 4-ма бивши вътрешни министри ще заседават в НС - към предшествениците си Младен Маринов и Христо Терзийски от ГЕРБ и Бойко Рашков от ПП-ДБ се присъединява и Калин Стоянов от “ДПС - Ново начало”.