Тази година цените на мезетата са по-високи, но това не спира хората да грабят по цели бутове
За единадесети път възрожденският град Елена посреща хиляди почитатели на еленския бут. Местните са му посветили пищен празник, а майсторите балканджии днес и утре демонстрират кулинарното си изкуство с автентични технологии и рецепти от векове. Четирима са производителите на уникалния деликатес, а за вкусния фест са подготвили над 1500 бута. До година-две, балканджийското мезе ще бъде защитено в Европа, надява се домакинът и кмет на Елена Дилян Млъзев.
"Работим заедно с Министерство на земеделието и храните за Защитено географско указание. Процедурата е доста сериозна и може би до година-две ще можем да се похвалим с това", каза пред журналисти кметът. Той посрещна много гости на празника, сред които и ръководителят на Представителството на ЕК в България Йорданка Чобанова.
"Еленският бут не само завладява със своя изключителен аромат и вкус, но той е и връзката с нашите традиции, със спомена за дома и родното. Вкусът му олицетворява вековните традиции на майсторите, които с много любов и търпение създават нещо, което става част от българската душа", не скри вълнението си Чобанова, чиито корени са от Елена.
Град Елена освен туристическа, може да бъде и кулинарна дестинация, защото еленски бут се предлага по всяко време от предприемчивите производители, посочи и зам.-министърът на земеделието и храните Диян Стратев.
"Преработката на месо е един от основните сектори на хранително-вкусовата промишленост на България. През 2022 г. нетният оборот на фирмите за преработка на месо и месни продукти достига 1.9 млрд. евро, което е с близо 24% над нивото от предходната година. Това е около 22% от общия нетен оборот в производството на храни", цитира данни на МЗХ зам.-министърът.
Той допълни, че българските месни продукти отдавна са извоювали своите позиции не само на вътрешния пазар, но и на един от най-големите и взискателни пазари - този на ЕС.
"Разчитаме на производителите на еленски бут да пазят вкуса от Балкана, да съхраняват традициите в производството на този любим на българите продукт", подчерта Стратев.
Освен прословутият еленски климат, който е задължително условие за неповторимия вкус на деликатеса от свинско месо, балканджиите имат и тънкости за неговото приготвяне, разказа потомственият еленски майстор Иван Трухчев.
"Месото е от български производители, стараем се качеството да не се променя с времето. Единственият консервант, който ползваме, е само сол. Зрее в естествена сушилня 12 месеца, на проветриво място", обяснява той.
Тази година цените на мезетата са по-високи, но това не спира хората да грабят по цели бутове, струващи по 33-35 лв./кг. Нарязан с костта, бутът пък е по 45 лв./кг. Филе по еленски, което майстор естетски нарича "вратовръзки", е от 40 до 49 лв. за кило. Майсторите на скарите пък не смогват да изпекат кюфтета, кебапчета и суджуци, които започват от 3 лв. и минават 10 лв. блойката Хит са свинските ушички с чеснова паста, това мезе е по 12 лв. за 250 г. Всичко се полива обилно с греяно вино по 4 лв. чашата. "За 20 лв. можеш да се нахраниш", коментира пенсионер, грабнал доволна порция с шишче, картофи и лютеница, допълнена с голяма пърленка.
Еленските майстори представят пред гостите на града и тънкостите на касаплъка. В специалния касапски кът, къкри и казан с миди. Наглежда го бившият кмет на Каварна Цонко Цонев .
"Като свърши свинското, започваме да раздаваме подобрени миди по еленски", подканват чревоугодниците, чакащи да опитат вкусотии от Балкана в кулинарната зона.
Музика и хора, се извиват навсякъде в празнична Елена. Организаторите са подготвили куп забавления за малки и големи. Най-очаквана е играта в търсене на еленския бут.