В сините стаи, разкрити в страната досега, са изслушани само 339 малолетни и непълнолетни, каза в Разград служебният министър на правосъдието Мария Павлова. Тя участва в годишното заседание на оперативния екип на Областния съвет за превенция на домашното насилие в област Разград, предаде БТА.
След срещата министърът на правосъдието посети сградата, определена за Кризисен център за жертви от домашно насилие, и синята стая за щадящо изслушване на деца в Разград. Синята стая за изслушване на деца - жертви или извършители на престъпления, бе открита в Разград през 2018 година. Специалното помещение е изградено и оборудвано от Министерството на правосъдието с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество по проект "Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в сферата на правосъдието за деца". Партньори по проекта освен Разградския окръжен съд са Община Разград и Районният съд. Синята стая в областния център на Лудогорието се управлява от Окръжен съд – Разград, който осигурява нормалното ѝ функциониране. Тъй като през 2018 г. не е направено официално откриване, днес министър Павлова символично даде начало на работата ѝ.
Министърът определи като тревожен факт, че тези стаи все още не са особено разпознаваеми. „В страната има 12 помещения, които са изградени в съдебните райони на Варна, Плевен, Силистра, Смолян, Хасково, Кърджали, Ловеч, Търговище, Враца, Добрич, Козлодуй и Разград. Те бяха открити в периода от 2016 до 2019 година. За тези години през стаите са преминали общо 339 малолетни и непълнолетни, които в условията на щадяща среда са изслушани във връзка с участието им в наказателни, граждански административни производства, като със 140 от тях е работено само в една от стаите във Варна", обясни Павлова. Тя отбеляза, че в другите региони с тези стаи не се работи активно.
Министърът на правосъдието апелира към местната общественост и институции за активното използване на сградите, защото по думите ѝ целите на изграждането им са именно такава – жертвите да бъдат изслушвани в щадяща за тях среда и да не им се нанасят допълнително психологически травми. Като пример тя даде добрата работа на местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Хасково. „Искам да ги похваля, защото през тяхната стая от 2018 г. насам са преминали 450 деца. Открояваме ги, защото местната комисия не е обвързана в процесите, които текат по наказателни, административни и граждански дела", отбеляза министърът.
Тя допълни, че наскоро е изработена и методика за работа в сините стаи, която е одобрена от Висшия съдебен съвет, Министерството на вътрешните работи, главния прокурор, Държавна агенция за закрила на децата и Агенцията за социално подпомагане. По думите ѝ там подробно е разписано как се организира, какъв е редът за ползването им, компетентните специалисти, как да гарантираме най-добрия интерес на детето. Има и практически наръчник за провеждане на изслушване с примерни дискусии и наръчник за интервюиране, каза още министър Мария Павлова и призова отново институциите – съд, прокуратура, МВР, социални служби, да използват ефективно капацитета им.