- Затягат контрола над фирмите, които събират отпадъците в столичните квартали
- Таксата смет за гражданите няма да се пипа, но бизнесът ще плаща повече
- Улиците ще се мият 8 пъти в годината
- Общината поема озеленяването и поддръжката на училищните дворове
302 млн. лв. ще струва събирането на боклука от кофите, чистенето и миенето на улиците, както риенето на сняг през зимата в София. Тази сума е заложила общината в предложената от нея план-сметка за 2025 г. Това е
с над 18 млн. повече от сумата, с която се чисти сега
Таксата смет за гражданите отново ще остане без промяна и ще е 1,6 промила от данъчната оценка на имота.
За бизнеса обаче ще има чувствително увеличение. Сега той може да избира дали да плаща такса смет според действителното количество отпадъци, или като промили върху отчетната стойност на имотите.
В момента, ако фирмите изберат да плащат на контейнер с вместимост от 1100 литра, цената е 1340 лв. По-голям - с вместимост 3,5 - 4 куб. м, струва 8030 лв. Това са цени при извозване на съответния съд веднъж седмично. Сега се предлага таксата да е 2600 лв. за малкия и 10 400 лв. за големия. Лек
спад обаче ще има в таксата за поддържане на чистотата на местата за обществено ползване пред сградите - от 4,3‰ на 3,7‰
Само събирането и транспортирането на боклука през следващата година ще струва 85 млн. лв.
Парите са за 6-те фирми, които имат договори с общината.
Столицата е разделена на зони, в които попадат различни райони.
Така “Титан” с различни консорциуми събира боклука от сините контейнери в четири зони, в които попадат районите “Средец”, “Лозенец”, “Студентски”, “Искър”, “Кремиковци”, “Панчарево”, “Банкя”, “Връбница”, “Нови Искър”, “Възраждане”, “Оборище” и “Триадица-център”.
ГРИЙН ПАРТНЪРС-БКС пък отговарят за 2 зони, в които попадат “Подуяне”, “Слатина”, “Изгрев”, “Сердика”, “Илинден” и “Надежда”.
В зоната, в която попадат “Красно село” и “Люлин”, пък чистят “Зауба”. Общинската фирма СОФЕКО СТРОЙ е само в квартал “Красна поляна”.
“Триадица” и “Младост” се чистят от ЗМБГ, а “ЕКО София Груп” се грижи за “Витоша” и “Овча купел”
За да се контролират по-добре тези фирми, са предвидени около 1,5 млн. лв. Това ще стане с
нова система за наблюдение и управление на сметосъбираща техника
“Целта е да бъде спряна възможността за злоупотреби. Камионите, които извозват битовите отпадъци, ще бъдат оборудвани с независима система, която включва бордови компютър, сензори за измерване на теглото на отпадъка, GPS устройство, комуникационен модул, RDF антена за разпознаване на контейнерите”, пише във фейсбук кметът на София Васил Терзиев.
Целта е да се следят маршрутът на камионите, времето за вдигане на кофите, както и дали не се събират “неидентифицирани контейнери”.
Още 88,2 млн. лв. ще струва обработката им в завода за боклук и останалите инсталации.
Сумата за миене и метене на улици, тротоари, площади и публични пространства ще бъде около 90,3 млн. лв. От тях
20 млн. са за косене и поддържане на междублокови пространства,
за което отговарят районните кметове.
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците с автоцистерна с маркуч. Продължава и механизираното метене на улици и площади, като средните кратности са 22 пъти месечно за периода от март до ноември. Предвижда се да бъдат изметени машинно 392 973 дка улични платна и площади. Парите тук се харчат на база подадени и изчистени декари.
Близо 30 млн. лева са предвидени за чистенето на улици, спирки и тротоари от сняг и лед през зимата.
Развитието на София като чист и зелен град е ключово за по-доброто качество на живота и здравето на хората, което е основна наша цел. В плановете си за 2025 г. поставяме акцент върху подобряването на средата - озеленяване, поддръжка и почистване - на училищни дворове, детски, здравни и социални заведения и гробищните паркове. Повишаваме изискванията за чистота и контрол. Целта ни е да създадем условия, за да бъде намалено количеството генерирани отпадъци, заяви Терзиев.
Увеличават се средствата за поддръжката и озеленяването с
фокус върху училищни дворове, детски, здравни заведения, социални домове и гробищните паркове
За тях ще има 24 млн. лв. - с 8 млн. повече от настоящата година. Така поддържаните площи ще се увеличат с 3000 дка.
Столичната община поема озеленяването и неговата поддръжка на 459 общински училищни дворове, детски градини и ясли, здравни и социални заведения и гробищните паркове.
Ще бъдат направени и въведени мерки за над 12,5 млн. лв. за технологично обновяване и подобряване на дейността на завода за отпадъци.
Това е вторият бюджет за чистене, предложен от администрацията на кмета Васил Терзиев. Първият опит от миналата година се оказа неуспешен. Причината бе, че до февруари СОС нямаше избран председател, а такса смет трябва да е приета до края на календарната година.
През 2023 г. също нямаше актуална план- сметка
Тогава предложението на администрацията на бившия кмет Йорданка Фандъкова не успя да събере достатъчно гласове в Столичния общински съвет.
Това са причините София да се чисти с парите от 2022-а.
Призовавам гражданите да се включат в общественото обсъждане с предложения
и коментари за подобрения. Призовавам и всички общински съветници да участват в този процес и да подкрепят в залата на СОС план-сметката за чистотата и поддръжката на средата на града. И така след 3-годишна пауза София да има приета навреме план-сметка за 2025 г., призова Васил Терзиев.