Благодарение на анализи на цветните слоеве мазилка работихме с напълно идентичен материал върху оригиналната творба, обясни проф. Елена Кантарева-Дечева
Специалистите от общински институт „Старинен Пловдив" приключиха работата по втория етап на реставрацията на сграфитото „Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. „Съборна" 39 в Пловдив. На 1 април 2022 г. буря отнесе огромно парче от творбата и оттогава се чакаше тя да бъде възстановена.
Всички дейности са извършени под методическото ръководство на автора на съгласувания с Министерство на културата проект – реставратора проф. д-р Елена Кантарева-Дечева, директор на „Старинен Пловдив". „Благодарение на анализи на цветните слоеве мазилка се работи с напълно идентичен материал върху оригиналната творба. Техниката е изключително специфична – нанасяне на няколко слоя цветни мазилки една върху друга и изрязването им, за да се постигне този и живописен, и пластичен ефект", обясни проф. Кантарева-Дечева. Според нея Пловдив е един от добрите примери за грижа и отношение към културно-историческото наследство.
В реставрацията взеха участие специалисти от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив – доц. д-р Стефка Попова, ас. Гергана Манова - докторант в Националната художествена академия в София, както и служители в специализираната лаборатория за консервация и реставрация към общински институт „Старинен Пловдив" – Христина Цветкова, Ваня Христева и Димитър Станчев.
Работата започна символично в седмицата, когато се отбелязват Европейските дни на консервацията и реставрацията на културно наследство през 2024 г. Екипът успя в рекордно кратки срокове да възстанови липсващата част на сграфитото и да възвърне великолепието на творбата на ДиКиро от 1973 г. – част от съвременното фасадно монументално наследство и памет на Пловдив и България.