Само в 26% от сигналите имаше данни за партии, за които се пазарува, обяви вътрешният министър
Президентът може да поиска смяната на вътрешния министър Атанас Илков, ако има забележки. Така служебният премиер Димитър Главчев отвърна на недоволството на Румен Радев от работата на МВР по вота. “Ако изрази категорично мнение, че иска да смени министъра на вътрешните работи, може да обсъдим въпроса. Но не виждам причина да му се иска оставката, аз лично не бих му я поискал”, коментира Главчев във вторник. По-рано през деня самият Илков даде брифинг, за да отхвърли твърденията на президента.
“Този мижав интерес на ръководството на МВР към честността на изборите се дължи на поддаване на политически натиск”, заяви Радев предната вечер. А снощи добави: Ако аз назначавах служебния кабинет, нямаше да сме свидетели на подобна държавна немощ и на възхода на олигархията.
Към МВР не е имало политически натиск, отсече министър Илков. Мерките срещу търговията с вот били ефективни, знак е вдигането на избирателната активност. И да касират изборите, няма да даде оставка.
Само в 26% от всички 942 сигнала имаше конкретни данни за партии, другите бяха общи, съобщи Илков. Имената на формациите са следствена тайна. На коментарите, че ясно е личал купен вот, отговори: “Когато говорим за очаквания и усещания, тези понятия не присъстват в правния мир, МВР работи с факти, обстоятелства, най-вече с доказателства, които уличават определени лица в извършена от тях престъпна дейност. С всички доказателства, които събрахме, сме образували досъдебни производства.” Имало и информация от СРС-та, но нямало как МВР да я обяви публично.
Предупредителните протоколи са 1934. За да се издаде такъв, трябва да има данни за купуване на гласове, а не просто да се отчита бройка, както се правело преди време, обясни Илков. Вероятно визира Бойко Рашков, при когото на двата вота през 2021 г. бяха издадени по над 10 хил. протокола. Но тогава Илков бе зам.-шеф на Националната полиция и пряко участваше в акциите.