- Шефове на СИК ще получат акт, ако не са излъчвали
- Държавните експерти са проверили 1/3 от машините, проблем с хартията няма
В 60 избирателни секции за вота на 27 октомври не е имало видеоизлъчване на броенето на бюлетините. Каква обаче е причината за това, тепърва ще се проверява от районните избирателни комисии (РИК). Те трябва да са готови с анализа си до седмица, когато трябва да приключат с работата си.
Отговорност за включването на видеоизлъчването имат шефовете на секционните комисии, отбеляза шефката на ЦИК Камелия Нейкова на заседанието на комисията в понеделник. Ако се окаже, че те са виновни да няма излъчване, ще получат актове за административно нарушение.
Санкцията е от 20 до 200 лв.
Първоначалният брой на секциите без видео е 63, отбеляза пък говорителката на ЦИК Росица Матева. Оказало се обаче, че за три от тези секции отговорните РИК не са подали информация, че се намират в болници, където видеоизлъчване на броенето не се прави, става ясно от доклад на “Информационно обслужване” до ЦИК.
Проблеми с видеото е имало в секции в Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Враца, Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, София, София-област и Ямбол.
“Онлайн излъчване на живо имаше в 11 400 от 11 626, или в 98,06% от секциите. За сравнение, при предходните избори онлайн излъчване на живо е имало в по-малко секции - 95,37%”, отчете по-късно през деня министърът на електронното управление Валентин Мундров. Записите, които са направени от броенето, пък са дълги общо над 3,5 г. Мундров напомни и че устройствата, които са дадени на комисиите сега, са подобрени, затова и картината, звукът, но и излъчването са по-добри.
Законодателната промяна от 2022 г. - хартията за машините да бъде поверена единствено на печатницата на БНБ, е изключително правилно решение и е насочено към превенция на манипулации при машинното гласуване, коментира министърът на иновациите Росен Карадимов. Именно той бе определен и за координатор на вота от служебния кабинет. “Ако доставката на хартията се извършва от фирмата, избрана да извърши подготовката на машините, тогава има значителна концентрация на процеси в едно лице. Затова следва да има разделение на функциите в процеса, за да има контрол”, каза той.
“Твърденията за лошо качество могат да се определят като тежки спекулации. На този вот има дефектирали 125 машини. Причината не може да се търси в качеството на хартията”, настоя министърът. Карадимов обаче се ядоса, че в подготовката на вота са включени частни фирми. “Като българин, виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че
най-свещеното нещо в една държава е поверено на две частни фирми
- едната, която съхранява машините, а другата, която осигурява работата им”, коментира той. Разказа и че фирмата, която е трябвало да инсталира софтуера, е закъсняла. Затова и се наложило част от машините да се инсталират посред нощ. С проверката им са били ангажирани 51 държавни служители. Те са прегледали 1/3 от всички машини - 3306 от 9510 устройства, което е в пъти повече от минали избори.
“Бяха намирани всякакви оправдания, за да не бъдат представени възможности за проверка по време на инсталирането на машините. Намерихме вариант на извадков принцип да проверим всеки МИР. Машините се инсталираха от изпълнителя не по предварително подадения график. Бяхме информирани, че няма достатъчно пломби с червен цвят, проверявахме и дали пломбата там, където са двете флашки, е добре затегната. Препоръчваме тези пломби да бъдат доставени от друг, различен от изпълнителя доставчик, за да има по-голяма сигурност и убеденост в хората, че машините са сигурни”, обясни и Мундров.
МВР публикува в понеделник доклада си за изборите, пратен на президента, председателя на парламента и премиера. В него няма имена на партии, каквито искаше да чуе Румен Радев, а само брой на задържани, обвинени и разследванията, едно от които - срещу депутат. Посочена е и присъда от 6 месеца за мъж от Плевен, предлагал по 70 лв. на трима, за да гласуват за определена партия. Мъжът е сключил споразумение с прокуратурата, а в съдебния акт отново не се посочва коя е партията. На този вот над 220 хил. души повече са избрали да гласуват с машина.
ДАНС не е засичала външна намеса в изборите, не е имало и атаки към сайтове на институции, се посочва пък в нейния доклад.