Битката в предстоящите президентски избори в САЩ на 5 ноември се очертава да бъде напрегната. Ново проучване оценява сложността на речта на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и действащия вицепрезидент Камала Харис. Изследването разкрива, че по сложност и дължина на думите и изреченията Тръмп използва език, типичен за деца от трети клас, на възраст между осем и девет години. Харис използва по-малко достъпен език от своя опонент републиканец, типичен за деца от шести до седми клас, на възраст от 11 до 13 години.
Това сочи проучване, поръчано от QR Code Generator. В него е анализирана езиковата сложност на речите на Тръмп и Харис по време на президентския дебат, излъчен по ABC News на 11 септември.
Изследователите правят оценка на речниковия запас на всеки кандидат чрез алгоритъм, който отчита средната дължина на изречението, процента на използваните сложни думи и общото ниво на речта по Flesch Kincaid Grade Level. Последното е показател за достъпност, който показва колко лесно американците могат да разберат даден текст - в случая стенограмата от дебата, публикувана от ABC News. Оценява се от нула до 18, като 18 е най-трудна за разбиране реч. Оптималната оценка - 8 означава, че езикът е подходящ за ученик в осми клас и е достъпен за четирима от всеки петима американци.
Доналд Тръмп използва език на 9-годишно дете
По време на президентския дебат миналия месец Доналд Тръмп използва общо 824 изречения, всяко от които е с дължина около 11,74 думи. От 9 675-те чути думи, които той използва, 601 са сложни според стандартите за степента на владеене на езика или за четене. Това представлява 6,2 % от всички думи, които бившият президент на САЩ е използвал по време на дебата.
Общият резултат на Доналд Тръмп е 3,12 от 18, което се равнява на нивото на третокласник в американската образователна система. Това означава, че речта му би била много лесна за разбиране и подходяща за 8-9-годишно дете. При по-дългите изречения от над десет думи сложността на езика леко се повишава. Достига до 3,90, но остава в същия възрастов диапазон на разбираемост.
Сред най-простите речеви изказвания на г-н Тръмп по време на президентския дебат на ABC News са: „Аз казах това?", „Ще разберем", „Никой съдия не го е гледал" и „Може да ѝ зададете този въпрос".
Камала Харис - език за 6-7 клас
Действащият вицепрезидент на САЩ Камала Харис използва по-малко думи, но с по-висока степен на сложност. От 6 673-те думи, които тя произнася по време на президентския дебат на ABC News миналия месец, 762 бяха сложни, което се равнява на 11,4 % от цялата ѝ реч. Изреченията ѝ обикновено съдържат средно 18,48 думи. Харис използва значително по-дълги изречения от Тръмп, като добавя средно по около седем допълнителни думи към всяко изречение.
По скалата на Flesch-Kincaid Grade за оценка езикът на Харис по време на дебата на ABC News има средна оценка 6,60, или тази на шестокласник. За изреченията с повече от десет думи този показател се повишава до 7,35, което съответства на ученик от седми клас на възраст 12-13 години.
Най-сложната част от изказването на г-жа Харис по време на дебата на ABC News е оценена с 12,2 точки, което съответства на учениците от 12-и клас - или 17-18-годишните.
Най-малко сложните речеви примери на Камала Харис по време на последния президентски дебат включват: „Не е сложно: „Това не е вярно.", „Не лъжете.", „Отговорете на въпроса, бихте ли наложили вето..." и „Хайде".
„Политиците имат трудната задача да подредят сложните идеи в лесни за разбиране изречения, за да достигнат до възможно най-широка аудитория", казва Марк Поркар, главен изпълнителен директор на QR Code Generator. „Изглежда, че Харис използва изречения, които са с 57% по-дълги от тези на Тръмп и съдържат с 26% повече сложни думи от него.
Важно е да се отбележи, че двамата кандидати имат много различен професионален опит, който би могъл да определя стила на речта им, за да останат в тон с визията на своите избиратели. Като се има предвид напрегнатата битка в колебаещите се щати, би било интересно да се проследи дали речта им става по-сложна или по-малко сложна в навечерието на изборния ден, в зависимост от профила на колебаещите се избиратели, с които общуват."