"Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост "Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?". На този въпрос по решение на общинския съвет от септември са призовани да отговорят жителите на общината в местен референдум на 17 ноември т.г., неделя. Допитването ще бъде валидно, ако на него отговорят 40 на сто от близо 65 хиляди души - колкото са били избирателите в общината на последните местни избори. За сравнение - на последните парламентарни избори на 27 октомври тук гласуваха 37 процента от хората с право на глас.
Местната власт започна информационна кампания сред населението за референдума. Целта е чрез аварийна укрепителна и консервационна дейност да се съхрани изоставеният и рушящ се от години паметник, а в последствие той да се превърне в национален и международен конгресен и културен център. Кметът на Казанлък Галина Стоянова уточнява изрично два момента: общината няма да възстановява идеологически някогашния Дом-паметник на БКП, както и няма да похарчи нито лев от общинския бюджет за него. Парите - около 7 милиона лева, са осигурени чрез защитен пред Европа проект по линия на плановете за интегрирани териториални инвестиции от новия програмен период. Те ще бъдат похарчени за ремонт на покрива, запечатването на прозорците и за допълнителна консервация на мозайките.
Общината иска да съхрани монумента като архитектурна и културна ценност, след като Министерството на културата през септември 2021 г. му даде статут на културна ценност от национално значение. Макар да е затворен за посещения, интересът към паметника на хора от цял свят е много голям, той е сред 25-те най-интересни изоставени сгради в света.
Община Казанлък има кураж да се нагърби с тази тежка задача, тъй като вече 15 години се грижи успешно за друго национално богатство - тракийските гробници на нейна територия, бе изтъкнато днес на пресконференция. "Това ще бъде задача за дълъг период от време, извън един кметски мандат, затова не започвам сама на своя глава, а ще искаме съгласието на нашите съграждани", каза още кметът Галина Стоянова. Законът й позволява сама да поиска с писмо монумента от неговия принципал - областния управител на Стара Загора, за да го получи общината за стопанисване и управление за 10 години.